Ministarstvo zdravlja: Za godinu 2.675 žalbi pacijenata

Građani su za godinu podnijeli ukupno 2.675 pritužbi koje su se najvećim dijelom odnosile na dužinu čekanja, kvalitet zdravstvenih usluga, postupak zdravstvenih radnika ili saradnika, način plaćanja zdravstvenih usluga i organizaciju zdravstvene službe, to je juče navedeno „Danu“ u odgovorima iz Ministarstva zdravlja.

– Kvalitet zdravstvene zaštite procenjuje se na osnovu odgovarajućih pokazatelja koji se odnose na obezbijeđenost stanovništva zdravstvenim radnicima, kapacitet zdravstvenih ustanova, opremu, odnosno koji se odnose na pokazatelje procesa i rezultata rada i ishoda po zdravlje stanovništva, kao i na osnovu drugih pokazatelja na osnovu kojih se procenjuje kvalitet zdravstvene zaštite, shodno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti. Pored problema, koji su očekivani u kompleksnim sistemima kakav je zdravstveni, kvalitet zdravstvene zaštite u Crnoj Gori je zadovoljavajući na svim nivoima. Sistem zdravstvene zaštite u Crnoj Gori karakterišu slični izazovi kao i u svim zemljama svijeta, bez obzira na stepen razvoja. Kao osnovni problemi ističu se brz rast troškova koji proizilaze iz starenja stanovništva, uvođenje novih tehnika i tehnologija i sve višeg nivoa obrazovanog stanovništva, tvrde iz Ministarstva zdravlja.

Direktorat za kontrolu kvaliteta u zdravstvu pitali smo šta su utvrdili prilikom obilaska nikšićke bolnice, a nakon smrti bebe u porodilištu krajem septembra, te da li imaju podatke šta je preduzeto u istoj ustanovi, kao i da li je neko snosio odgovornost nakon žalbi i prijava drugih pacijenata, koji su bili i medijski ispraćeni. Jedan od njih je i davanje pogrešne krvne grupe pacijentu prošle godine. Ovaj Direktorat „Dan“ je pitao i koliko često vrše kontrole u zdravstvenim ustanovama, šta pokazuju podaci iz njihovog izvještaja u posljednjih godinu, te koliko puta su obavili kontrolu po nalogu ministra zdravlja. Pitali su i za ocjenu kvaliteta zdravstvene zaštite, te koji su najčešći problemi.

U odgovorima koje potpisuje Ministarstvo zdravlja, saopšteno je da su predstavnici tog resora u utorak, 26. septembra, posjetili bolnicu u Nikšiću, kako bi se upoznali sa slučajem preminulog novorođenčeta u toj ustanovi. Oni podsjećaju da je tužilaštvo već započelo procedure, te se čeka obdukcioni nalaz.

– Ministarstvo zdravlja je, u skladu sa svojim nadležnostima, naložilo menadžementu ustanove da odmah sprovede postupak interne kontrole kvaliteta pružanja zdravstvene zaštite, što i jeste u nadležnosti Komisije za kontrolu kvaliteta zdravstvene ustanove. Internom kontrolom kvaliteta rada u zdravstvenim ustanovama vrši se stalna evaluacija aktivnosti iz procesa rada. Opšta bolnica Nikšić nakon sprovedene evaluacije aktivnosti iz procesa rada u konkretnim slučajevima sprovela je sve zakonom propisane procedure, navode iz tog resora.

U odgovorima „Danu“ piše i da Direktorat za kontrolu kvaliteta zdravstvene zaštite, unapređenje ljudskih resursa u zdravstvu i zakonitost funkcionisanja strukovnih regulatornih tijela (komore) u Ministarstvu zdravlja kontinuirano prati i kontroliše da li se poštuju prava pacijenata na zdravstvenu zaštitu, na osnovu godišnjeg plana eksternih redovnih kontrola. Oni objašnjavaju da provjera kvaliteta podrazumijeva procjenu i mjerenje ispunjenosti propisanih uslova rada za pružanje zdravstvene zaštite, potom primjene utvrđenih standarda kvaliteta, te smanjivanja neželjenih nepotrebnih i neodgovarajućih procesa i preduzetih mjera stručnog usavršavanja i kontinuirane edukacije zdravstvenih radnika i saradnika. Takođe su pojasnili i procedure, pa se navodi da se ovaj proces sprovodi na internom i eksternom nivou. Oni su citirali Pravilnik sa upustvom za monitoring.

– Zdravstvena ustanova je dužna da vodi evidenciju o podnijetim prigovorima pacijenata. Direktor zdravstvene ustanove podnosi Ministarstvu zdravlja kvartalni i godišnji izvještaj o podnijetim prigovorima pacijenata, saopšteno je iz ministarstva.

Šćekić i Kumburović negiraju osipanje kadra u Meljinama

Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić negirao je anonimne navode iz otvorenog pisma, u kome se tvrdi da se kadar u bolnici Meljine osipa. On je juče otvorio novu mikrobiološku laboratoriju u Domu zdravlja Kotor. Šćekić je poručio da je nemoguće za šest mjeseci bolnicu u Meljinama vratiti u očekivano stanje, nakon 15 godina urušavanja, te da su krajnjim naporima uspjeli da je vrate u život i da se sada suočavaju sa problemima koje su zatekli.

Šćekić je izjavio da članovi bivšeg menadžmenta privatne bolnice moraju da shvate da više nisu menadžeri i da neko drugi odgovara za to i poručio im da se bave humanitarnim poslom ako su humanitarci.

Direktor KBC Kotor, u čijem je sastavu bolnica Meljine od početka godine, dr Davor Kumburović kazao je da je slanje otvorenog pisma nekorektno prema Ministarstvu, Fondu, KBC Kotor, jer rade sve kako bi pružili adekvatnu pomoć svim građanima koji gravitiraju prema bolnici Meljine. Prema njegovim riječima, u razgovoru sa većim dijelom zaposlenih u bolnici Meljine u toku jučerašnjeg dana, dobio je informaciju da oni nemaju nikakve veze sa tim dopisom.

– Dakle, možda par ljudi je taj tekst iznijelo, te laži, mogu slobodno da kažem, su iznijeli, tu nekorektnost su pokazali. A, ja imam pitanje za taj menadžment – šta su radili 30 godina? Da li su svjesni da prije samo sedam mjeseci oni nisu postojali uopšte na mapi zdravstva, pitao je Kumburović.

Foto: MZ

izvor: Dan

0 komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare