Piše: Fidelity consulting
Zamislite sljedeću situaciju: vozite 70 na sat u mjestu gdje je ograničenje brzine 50 i zaustavi vas policija. Fino na radaru piše da ste prekršili zakon jer ste prekoračili dozvoljenu brzinu i zbog toga morate platiti kaznu.
Naravno ne pada vam na pamet da kaznu ne platite, jer se zakoni moraju poštovati. Inače – ćorka!
A što mislite, što se dešava kada Vlada OTVORENO prizna da krši zakon?
Zvuči nevjerovatno ali je istinito – Vlada je juče PRIZNALA da krši Zakon o budžetu i fiskalnoj odgovornosti i suštinski najavila mjere za smanjenje javnog duga!
Elem, u juče usvojenom dokumentu „Predlog smjernica makroekonomske i fiskalne politike za period od 2024. do 2027. godine“ napisano je bukvalno sljedeće:
„1. primarni gotovinski suficit NEĆE biti dostignut u pomenutom periodu
2. Kriterijum kojim se propisuje da budžetski deficit opšteg nivoa države neće biti veći od 3% BDP-a NIJE ISPUNJEN u svim godinama projekkcije
3. NIJE ispunjen kriterijum ostvarivanja javnog duga ispod 60% BDP-a“
Dakle, Vlada je kristalno jasno priznala i pride NAPISALA da KRŠI Zakon o budžetu i fiskalnoj odgovornosti u kome jasno piše da budžetski gotovinski deficit opšteg nivoa države neće biti veći od 3% BDP-a po tržišnim cijenama i da javni dug neće biti veći od 60% BDP-a po tržišnim cijenama.
Ništa novo, rekli bi mnogi; nakon potonja 4 negativna mišljenja Državne revizorske institucije, ministarstvo finansija je imalo lak zadatak da – ponovo prekrši zakone.
A što se čini kada Vlada krši zakon?
Član 21 Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti (sanacija deficita) je jasan: „Radi otklanjanja rizika od nestabilnosti javnih finansija, Vlada će u slučaju da javni dug iz člana 20 stav 1 tačka 2 ovog zakona pređe 60% BDP-a, utvrditi predlog mjera za smanjenje javnog duga i Fiskalnom savjetu Crne Gore podnijeti zahtjev za davanje mišljenja u vezi predloga tih mjera“
Dakle, Vlada je juče usvojila dokument kojim najavljuje da će ista Vlada donijeti predlog mjera za – smanjenje javnog duga?!
U prevodu: medeni mjesec olako datih obećanja je završen; može se očekivati dodatno povećanje PDV-a, akciza, carina i/ili možda ukidanje/smanjenje određenih (socijalnih) davanja…
Zbilja, ovakvo otvoreno ruganje sa zakonima države Crne Gore nije nikada viđeno u ekonomskoj istoriji Crne Gore.
Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici kolumne nisu nužno stavovi Portala 083