Klasična zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti, jeste tvrdnja da su dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu teme koje izazivaju podjele u društvu, poručio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.
On ocijenjuje da takvo pojednostavljivanje ima cilj da očuva rigidne, diskriminatorske tekovine prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici, koje su, nažalost, i dalje na snazi. Govoreći o „logičkoj neodrživosti pristupa” da je dijalog o otklanjanju diskriminacije, koja narušava osnovna ljudska prava i ljudsko dostojanstvo najbrojnije jezičke i – prema popisu – druge po brojnosti nacionalne zajednice, pitanje koje dijeli društvo, Zogović ističe:
„Pristup nametanja neophodnosti očuvanja postojeće i aktuelne diskriminacije lišen je svih elemenata dobronamjernosti, a prati ga i nedostatak društvene i državničke odgovornosti. Tamo gdje postoji dobra namjera i društvena odgovornost, ne postoji dilema – prednost se daje dijalogu, a ne diskriminaciji. Još od vremena sofista, pa i ranije, dijalog je uspostavljen kao najbolji i najnapredniji instrument za rješavanje problema i pronalaženje rješenja. Sva važna i velika pitanja se, od tada pa do danas, na kraju rješavaju dijalogom”, rekao je za „Politiku” Zogović.
Dodaje da se plaši da je politička i društvena scena dostigla „neslućene visine” u kojima diskriminacija konceptualno dobija primat nad dijalogom.