Vukićević, NATO gubi bitku!

„I dalje dobro pamtimo kako su na današnji dan prije 26 godina sirene za vazdušnu opasnost objavile početak još jedne velike tragedije na Balkanu, koju je svojom mašinerijom razaranja izazvao NATO. Pamtimo kako su tadašnje glavešine te vojne organizacije iznevjerile njenu isključivo odbrambenu ulogu i – umjesto da mire zavađene strane na čitavom Balkanskom poluostrvu, poštujući norme međunarodnog prava – odlučile da napadnu jednu suverenu državu i njen narod.

Ovo je za Borbu kazao politički analitičar i osnivač pokreta Sloboda narodu Boško Vukićević a komentarišući 26 godina od NATO agresije na teritoriju SR Jugoslavije. Vukićević je za Borbu naveo da takva agresija koja je vođena pod lažnom zastavom humanitarne intervencije (a zapravo osmišljena kao vid „prevaspitavanja“ srpskog faktora na jugoslovenskom prostoru i onog ruskog, na globalnoj pozornici), prouzrokovala je ogromne civilne žrtve i patnje.

„Takve žrtve i patnje nikada nećemo zaboraviti i zauvijek ćemo ih obilježavati. No, nakon toliko godina od NATO agresije na SRJ, danas možemo konstatovati postojanje značajnih, suštinskih novina koje se tiču zvaničnog razotkrivanja istinitih činjenica na Zapadu o događaju, kao i dostizanja pravde za žrtve bombardovanja. Naime, sve se više u zapadnim zemljama pojavljuju mišljenja raznih zvaničnika, kako iz SAD tako i iz Evrope, da tragični događaj iz 1999. godine nije bio humanitarnog karaktera. Već da je za cilj imao vojno pozicioniranje i osnivanje nove vojne baze u Evropi, u procesu opkoljavanja Ruske Federacije i kažnjavanja Srbije, na koju se gledalo kao na tradicionalnog ruskog saveznika. Dakle, stav o nelegalnoj i nelegitimnoj NATO intervenciji, sa razornim posljedicama, dobija maha i u zvaničnim zapadnim krugovima“, kazao je Vukićević za Borbu.

On dalje dodaje da je nakon agresija na SRJ, NATO imao i vojni sukob sa Rusijom na tlu Ukrajine, istina indirektan, koji je još uvijek u toku.

„Ne želeći da u ovoj prilici detaljnije ulazim u uzroke izbijanja sukoba, samo želim podvući sljedeću činjenicu: taj rat NATO izvjesno gubi. Na kraju vrijedi pomenuti još jednu, a možda i najvažniju novost: nova američka administracija sa sve više upornosti pominje mogućnost raspada NATO -a. Američki predsjednik Tramp i njegovi najbliži saveznici pominju sve izvjesniju mogućnost izlaska SAD iz NATO -a. U takvom scenariju evropske države bi morale tražiti nove bezbjednosne arhitekture, koje bi osigurale mir na kontinentu. U svakom slučaju, novonastale okolnosti, kao i situaciju krize identiteta ili postojanja NATO -a, Srbija i Crna Gora (kao nekadašnje žrtve agresije, a i bez obzira na trenutno članstvo naše zemlje u NATO -u), morale bi iskoristiti na način da svaka žrtva agresije iz 1999. godine, kao i njihove porodice, budu materijalno i moralno obeštećene. Takva misija bi trebalo da bude neka vrsta etičkog imperativa za bilo koju vlast u Srbiji i Crnoj Gori“, zaključio je Vukićević za Borbu.“

0 komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare