Premijer Srbije Miloš Vučević poručio je danas da uvođenjem američkih sankcija NIS-u neće biti ugroženo snabdijevanje niti privrede, niti građana i dodao da situacija nije laka, ali da će rukovodstvo Srbije razgovarati i sa Amerikancima, ali i sa Rusima kako bi se pronašlo rešenje za izlazak iz te situacije.
„Teški su dani za državno rukovodstvo, za predsjednika Republike, za Vladu, a za građane ne bi trebalo ništa i neće se ništa mijenjati u odnosu na redovno funkcionisanje. Nastavlja se uredno snabdijevanje energentima, ne samo naftom, dizelom, benzinom, svakako i prirodnim gasom i građanstvo i privreda će imati dovoljne količine“, kazao je Vučević na RTS.
Kako je rekao, to je ujedno i najvažnija poruka građanima Srbije koju je uputio juče predsjednik Aleksandar Vučić uz to, kako je dodao, da je najavio da će Srbija uz velike izazove koji je očekuju i teške dane, naći rešenje i izaći iz ove situacije.
„Nismo to htjeli, nismo tome ni na koji način doprinijeli. Srbija nijednim svojim aktom nije izazvala ove sankcije, odnosno da i NIS bude obuhvaćen ovim sankcijama“, istakao je.
Vučević je dodao da američkim sankcijama nije samo NIS obuhvaćen, već nekoliko stotina kompanija, pojedinaca, banaka, osiguravajućih kuća, odnosno svi oni koji su na neki način uključeni u energetiku Ruske Federacije.
Vlada izašla sa fer ponudom, volio bih da postignemo dogovor
Vučević je, komentarišući razgovore sa predstavnicima sindikata prosvjetnih radnika, rekao da je Vlada izašla sa fer ponudom i da bi volio da postignu dogovor, ističući da za njega nema dileme u vezi sa tim da školska godina mora da se nastavi.
„Volio bih da postignemo dogovor, da sva ta pitanja koja su otvorena budu zatvorena u smislu kompromisnih rešenja. Za mene nema dileme da školska godina mora da se nastavi. Djeca i nastavnici moraju biti u učionicama, nastava mora da se nastavi. To nije pitanje dobre volje i proizvoljnosti, škola mora da radi, to su državne škole“, naglasio je Vučević na RTS.
Kako je dodao, osnovno obrazovanje je obavezno, a svima je poznato da i kod štrajkova nema potpune obustave rada, nego skraćenog rada.
Za razgovore sa predstavnicima sindikata, Vučević kaže da su bili složeni, teški, ali konstruktivni. Istakao je da niko nije došao sa nekom lošom namjerom.
„Vlada i država izašla je sa dobrim paketom za prosvjetu, njima je povećana plata u januaru za 11 odsto, naš predlog za nastavno osoblje i naučne saradnike je da bude povećana za pet odsto u martu, u oktobru isto za pet odsto, a u januaru 2026. godine za sedam odsto. Kumulativno, januar 2025. – januar 2026, imaće 31 odsto povećanje plate. Izvinite, gdje to ima i kada je to bilo“, naveo je.
Srpska lista je najveći politički problem Aljbina Kurtija
Premijer Srbije Miloš Vučević ocijenio je danas da nevolje i muke srpskog naroda u AP Kosovo i Metohija ne prestaju, već sada samo dobijaju novu dimenziju imajući u vidu da se 9. februara održavaju izbori u južnoj srpskoj pokrajini.
Navodeći da se situacija samo komplikuje, Vučević je kazao da je jasno da je Srpska lista najveći politički problem za premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija.
„On nema probleme sa drugim takozvanim srpskim strankama koje učestuju na izborima, kažem takozvanim zato što su na kasi kod tog istog Kurtija i on drži daljinski upravljač za te kvazi srpske ili tobože srpske stranke i srpske liderčiće. Svi koji su vodili kampanju protiv Srpske liste su bili u krivu, ali Srpska lista je označena od strane Prištine kao glavni i ključni problem, čak gotovo proglašena za terorističku organizaciju“, kazao je Vučević na RTS-u.
Podsjetio je da su problemi počeli kada tzv. centralna izborna komisija nije htjela da verifikuje kandidate, kao i da je učešće Srpske liste moralo da se reguliše preko suda, a da su onda krenule dalje peripetije, od toga da Srpska lista neće dobiti finansijska sredstva koja pripadaju svim strankama koje učestvuju, do toga da nemaju predstavnike u biračkim odborima u srazmeri koja joj pripada.
(TANJUG)