Predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević izrazio je zabrinutost zbog aktuelne situacije na Kosovu i Metohiji i jednostranih poteza Prištine koji, kako je ukazao na sastanku sa šeficom Unmika, ne doprinose smirivanju tenzija, već otežavaju položaj Srba u južnoj srpskoj pokrajini i vode ka destabilizaciji situacije u cijelom regionu.
Vučević je, u razgovoru sa specijalnom predstavnicom generalnog sekretara i šeficom Misije privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu i Metohiji Karolin Zijade, naglasio da premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti svakodnevno nastavlja pritisak i teror nad Srbima i da time želi da im poruči da ne mogu da ostanu i opstanu na Kosovu i Metohiji.
Antisrpska politika jedini je Kurtijev politički program koji nudi svojim biračima pred izbore koji su zakazani za februar 2025. godine, u nedostatku ekonomskog i socijalnog programa, poručio je Vučević.
Vučević je istakao da je Vlada Srbije istrajna u rešavanju svih izazova i da će ostati posvećena očuvanju mira i stabilnosti u interesu čitavog regiona, kao i da je neophodno izvršiti međunarodni pritisak na Prištinu kako bi dijalog sa Beogradom bio nastavljen i kako bi bio zaustavljen teror nad srpskim narodom.
Zijade je izrazila zabrinutost zbog dešavanja koja utiču na ekonomska i socijalna prava Srba i ostalog nealbanskog stanovništva na AP Kosovu i Metohiji i naglasila da je bitno da se sva pitanja rješavaju u okviru dijaloga Beograda i Prištine.
Ona je potvrdila nepokolebljivu posvećenost Unmika poštovanju i zaštiti ljudskih prava, uključujući princip jednakosti i nediskriminacije što je, istakla je, jedan od stubova okvira ljudskih prava.
Pohvalila je učešće predstavnika Vojske Srbije u mirovnim misijama UN, ocenjujući da se time pokazuje spremnost Srbije da preuzima odgovornost za globalnu bezbijednost.
Petković: Bezbjednost srpskog naroda na KiM ozbiljno ugrožena
Sa Karolin Zijade o političko-bezbjednosnoj situaciji na KiM i predstojećoj sjednici Saveketa bezbednosti UN, koja je zakazana za 30. oktobar i na kojoj će biti predstavljen izveštaj generalnog sekretara UN o radu Unmika, razgovarao je i direktor Kancelarije za KiM Petar Petković.
Petković je ukazao na nezamenljivu ulogu Misije UN na Kosovu i Metohiji, u očuvanju mira, bezbednosti i zaštiti ljudskih prava i izrazio je očekivanja da će međunarodne organizacije i institucije na terenu ispuniti zadatak iz svog mandata i da će biti stvoreni uslovi u kojima napadi na Srbe neće biti mogući, a još manje tolerisani.
Upozorivši na činjenicu da je bezbijednost i sigurnost srpskog naroda na terenu ozbiljno ugrožena, Petković je konstatovao da će predstojeći izvještaj generalnog sekretara UN o radu Unmika biti od suštinskog značaja za razumijevanje postojeće situacije na KiM i nemogućih uslova života u kojima se nalazi srpski narod na KiM, uz sagledavanje svih činjenica i datih okolnosti koje su ka tome dovele.
Direktor Kancelarije za KiM je sagovornicu upoznao sa posljednjim događajima u našoj južnoj pokrajini, ukazavši da su jednostrani, protivpravni i eskalatorni potezi Prištine usmereni ka stvaranju nepodnošljivih uslova za život našeg naroda i prete da dovedu do njegovog potpunog progona sa Kosova i Metohije.
„To pokazuje jasnu nameru Aljbina Kurtija da nasilnim gašenjem srpskih institucija, nasiljem, terorom i svakodnevnim pritiscima uspostavi etnički čisto Kosovo i Metohiju i dovede do njegove potpune albanizacije“, istakao je Petković.
Direktor Petković je istakao da svi problemi sa kojima se naš narod u pokrajini suočava, nedvosmisleno potvrđuju da je Srbima na Kosovu i Metohiji neophodno omogućiti što hitnije formiranje Zajednice srpskih opština, kroz koju bi bila obezbeđena kolektivna i individualna prava srpskog naroda, kako je predviđeno Briselskim sporazumom, a što prištinske vlasti odbijaju da sprovedu više od jedanaest godina.
Na kraju razgovora, Petković je specijalnoj predstavnici generalnog sekretara UN preneo čvrstu opredeljenost Beograda da sačuva mir i stabilnost na Kosovu i Metohiji i u regionu, kao i rešenost da istraje na poštovanju međunarodnih pravila i normi. To podrazumijeva prevashodno poštovanje Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN i dokumenata koji su na snazi i koji se moraju poštovati i primjenjivati, zaključio je Petković.
(SPUTNIK)