On je još ranije najavio kandidaturu za predsjednika SNP-a, a pod mogućim novim političkim djelovanjem, kako je objasnio, misli na neku novu organizaciju čiji bi dio bili određeni subjekti koji čine aktuelnu vlast.
– Smatram da oni koji imaju najbolju komunikaciju u okviru aktuelne vlasti treba da budu dio jednog pokreta za narod, za napredak Crne Gore, pokreta za vraćanje vladavine prava, koji će u punom smislu iskreno ići prema Evropskoj uniji (EU), ali i koji će biti iskreno podržan od međunarodnih faktora – rekao je Šćekić u intervjuu za agenciju MINA.
Kazao je da bi tu dodao, uz partije vladajuće većine koje su nedvosmisleno opredijeljene za socijalno odgovorniju državu, odgovorno društvo i za evropski put Crne Gore, i političke subjekte koji nijesu bili dio DPS režima, nezavisne intelektualce, građane koji nijesu angažovani politički i NVO koje se bave socijalnim pitanjima i pravima građana.
Pravnik i analitičar Dalibor Vuksanović kazao je za „Dan“ da je SNP, kao nekad najveća opoziciona partija u Crnoj Gori, prošao turbulentne faze u prethodnom periodu, koje su dovele do nekoliko cijepanja na manje činioce, pa su sada od desetak manjih partija koje su nastale iz SNP-a tri članice vladajuće većine – Demokrate, DNP i sami SNP.

– Pošto je SNP u nekoliko prethodnih lokalnih izbornih procesa bio u koaliciji s tim partijama, pretpostavljam da je ministar Šćekić, kao kandidat za predsjednika SNP-a, razmišljao o nekom vidu ukrupnjavanja političke ponude u Crnoj Gori. Možda ne baš sa ove dvije partije, ali svakako treba očekivati da svi politički akteri krenu u pravcu ukrupnjavanja – rekao je Vuksanović.
Naš sagovornik dodaje da je ministar Šćekić ovu izjavu dao u pravcu formiranja novog pokreta građanske i proevropske profilacije, koji bi bio posvećen rješavanju socijalnih problema u društvu.
– Pomenuo je objedinjavanje partija aktuelne vlasti, nezavisnih intelektualaca i NVO, što predstavlja dobar put u definisanju ponude građanima. Na taj način ponudilo bi se nešto novo na političkoj sceni Crne Gore, a SNP ne bi stalno bio na ivici cenzusa ili ispod njega – smatra Vuksanović.
On je kao dobar primjer takvog načina nove-stare ponude naveo formiranje Evropskog saveza, koji je trima partijama koje su bile ispod cenzusa obezbijedio parlamentarni status u više crnogorskih opština.
Poziv upućen svima koji su nezadovoljni
Pepić smatra da ideja o narodnom pokretu može da uspije.
– Ideja kao ideja u suštini nije loša, samo se postavlja pitanje koliko je to djelotvorno u ovoj i ovakvoj situaciji – kazao je Pepić.
Po njegovom mišljenju, Šćekić pod drugim političkim subjektima koji bi trebalo da budu dio pokreta za narod vjerovatno misli na nezadovoljne strukture u okviru pojedinih partija, koje nesumnjivo i očigledno postoje.
– Mislim da je ovaj poziv gospodina Šćekića upućenim ka nezadovoljnima iz drugih političkih grupacija – rekao je Pepić.
Šćekićevu ideju o formiranju novoga pokreta građanski aktivista Dževdet Pepić vidi kao rezultat njegovog nezadovoljstva rukovođenjem u samoj Socijalističkoj narodnoj partiji.

– Mislim da će predstojeći kongres SNP-a još više doprinijeti cijepanju te stranke. SNP je od nekada velika političke grupacije sve slabiji i slabiji, zbog mnogih unutarpartijskih sukoba – rekao je Pepić.
On je podsjetio da je izbor za predsjednika SNP-a u nekoliko navrata dovodio do cijepanja te partije.
– Sada, kada ta partija nema veliku političku snagu, izbor njenog čelnog čovjeka mogu bi voditi i u politički nestanak – zaključio je Pepić.