I konačno se desilo ono što su svi najavljivali. Politička djeca Zdravka Krivokapića su se konačno razišla.
Ovaj potez ne bi trebao da iznenadi nekog ko prati političku scenu Crne Gore. Iako su obojica više puta negirali da postoji sukob, mediji su pisali da je on itekako prisutan te da će se sve završiti razlazom. Još tokom trke za predsjednika Crne Gore načuli su se šumovi da je odnos dvojice „mladih, lijepih i pametnih“ narušen i da bore za unutarpartijsku prevlast.
Milatović, nakon pobjede nad Milom Đukanovićem, postaje nadaleko najpopularniji političar u Crnoj Gori, ali ipak nije bio favorit unutar Pokreta Evropa sad, gdje Spajić i dalje drži lojalne kadrove u Glavnom odboru, ukoliko mu ikad bude bilo potrebna njihova podrška. Sam Pokret Evropa sad, sudeći po ovim činjenicama, ne stoji uopšte dobro na političkoj sceni Crne Gore a po mnogima 2024. godina obilježiće unutarpartijske rasprave unutar PES-a.
Sve počinje javnim neslaganjem Jakova Milatovića povodom pojedinih stvari koje se dešavaju u tom Pokretu, a u novogodišnjem Milatovićevom intervjuu jasno se vidi da je odnos dvojice mladih i ambicioznih lidera od vidno prijateljskog prešao samo na institucionalni.
Naime, u 42. Vladi Zdravka Krivokapića njih dvojica su bili, takoreći, ministarski finansijski tandem. Gotovo da nije bilo press konferencije koja se ticala budžeta ili predstavljanje Vladinih programa, gdje njih dvojica nisu išli zajedno. Obojica su politički tada važila za tvrdu struju Zdravka Krivokapića koja je pratila njegovu politiku, a gdje je isti htio, makar po šumovima, da formira Demohrišćansku stranku sa pozicije vlasti, što bi se itekako kosilo sa ekspertskom Vladom, kakvim su se predstavljali.
Prema mnogima, to je bila i ključna stvar zašto je građanski pokret URA Dritana Abazovića i srušio tu Vladu te formirao manjinsku uz podršku Demokratske partije socijalista i njihovih satelitskih stranaka, ali i gdje je potpisao Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom, što je bio posao prethodne Vlade, međutim, zbog Krivokapićevog crkveno-separatističkog duha, to nije sprovedeno.
Podsjećamo, najskoriji sukob ove dvije struje je bio nakon što je Milatović Skupštini vratio tri izglasana zakonska akta, Zakon o izmjeni i dopunama Zakona o privrednim društvima, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju lokalne samouprave i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o elektronskim komunikacijama.
Šta je razlog Milatovićeve ostavke?
Predsjednik Crne Gore i potpredsjednik PES-a Jakov Milatović dao je ostavku u toj partiji.
„Prilikom osnivanja Pokreta Evropa sad, građanima smo obećali transparentnost u radu, racionalan i argumentovan dijalog o politikama koje su inkluzivne i održive. Istovremeno, obećali smo da će kompetencije i lični integritet predstavljati odlučujuće faktore pri zapošljavanju i napredovanju. Takođe, obećali smo drugačiju političku kulturu utemeljenu na uvažavanju različitosti i afirmisanju evropskih vrijednosti. Dosadašnji način rada je suprotan obećanom i vrijednostima koje sam imao na umu prilikom stvaranja Pokreta. Iz tog razloga dajem ostavku na sve funkcije u Pokretu“, napisao je Milatović na nalogu na mreži X.
Dodao je da je Pokret Evropa sad bio i ostaće važan dio njega.
„Jer smo zajedno ispisivali istoriju demokratskih promjena u zemlji. Kao i do sada, isključivo vođen interesima građana, kao predsjednik Crne Gore sve svoje kapacitete usmjeriću ka realizaciji ključnih državnih prioriteta“, kazao je Milatović