Crna Gora je dobila IBAR, ušli smo u završnu fazu pregovora sa EU. Partija koju predvodim, trasirala je poslije obnove nezavisnosti dva ključna cilja, članstvo u NATO i EU. Do 2020. godine, Crna Gora je u pregovorima sa EU otvorila sva poglavlja i privremeno zatvorila tri. Mislite li da će Crna Gora biti u mogućnosti da krajem godine započne proceduru zatvaranja poglavlja, pitanje je ko je postavio predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković predjedniku Vlade Milojku Spajiću na premijerskom satu.
Spajić je odgovorio:
„Poštovani poslaniče Živkoviću, na početku želim da Vam se zahvalim na pitanju, koje je vjerovatno ključno za Crnu Goru. Dozvolite mi da ustvrdim kako se naša zemlja nalazi na raskrsnici i imamo dva puta. Prvi vodi ka evropskoj budućnosti, koja donosi prosperitet i dobrobit za čitavo društvo, dok drugi put donosi nestabilnost i propuštanje još jedne prilike da se pridružimo evropskoj porodici.
Upravo je dobijanje IBAR-a pokazatelj političke zrelosti, svih parlamentarnih partija. Dobijanje privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24, nagrada je za pokazanu stabilnost parlamentarne većina, ali i podršku, koju su dale opozicione partije.
Poslije višegodišnje stagnacije, odblokiran je proces EU integracije, čime smo, uz sinergiju sve tri grane vlasti i politički konsenzus u Skupštini oko ključnih pitanja, na djelu potvrdili strateško opredjeljenje da postanemo prva naredna članica Evropske unije, koje je sažeto u poruci ,,28. do 2028“.
Na ovom putu ne smijemo se zaustaviti ni po koju cijenu, kao što ni tempo ne bi trebalo da bude sporiji u narednih 18 do 24 mjeseca. Sve je u našim rukama, budućnost čitave Crne Gore zavisi od svih nas ovdje, jer, dragi građani, ovo je naša šansa! U ovom procesu ćemo na kraju svi jednako biti pobjednici, ili gubitnici, i vlast i opozicija, ali na kraju najvažnije i građani.
Što se tiče uloge Demokratske partije socijalista u trasiranju našeg evropskog puta, više je nepobitnih činjenica, ali, uvaženi kolega Živkoviću, sigurno da ćemo se saglasiti oko jedne, proces pregovaranja se odužio i tu držimo negativni rekord, koji niko od nas ne želi! Bježanje od izazova, koje donose poglavlja 23 i 24, odnosno jačanje vladavine prava, borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, zaključalo nas je u pregovorima godinama.
Sada je međutim vrijeme, da nastavimo sa konstruktivnim djelovanjem i konačno zaključimo proces, a to ćemo uraditi jedino, ako istinski budemo željeli da zatvorimo, ne privremeno, nego trajno i ne tri nego sva poglavlja!
Konkretno što se tiče Vašeg pitanja, Vlada je zadržala vrlo ambicioznu evropsku agendu, a Ministarstvo evropskih poslova već usklađuje tempo sa Evropskom komisijom. Sa posebnom radošću moram da istaknem da u tome imamo veliku podršku direktora Direktorata Evropske komisije za proširenje i susjedstvo Herta Jana Kopmana, koji je pravi predstavnik želje Evropske unije za proširenjem, a optimizam, da će Crna Gora biti sljedeća članica u najskorijem roku, se širi, i svi smo odgovorni za to da ga iskoristimo. To dugujemo građanima, koji gotovo da imaju konsenzus po pitanju odlučnosti da se pridružimo velikoj evropskoj porodici.
Shodno podacima koje na dnevnom nivou dobijam iz nadležnog ministarstva, vjerujem da do kraja ove godine Crna Gora može zatvoriti minimum tri pregovaračka poglavlja s veoma složenom pravnom tekovinom. Riječ je o poglavlju 7 – Pravo intelektualne svojine, 10 – Informatičko društvo i mediji, 20 – Preduzetništvo i industrijska politika. Pored navedenih, Crna Gora ima visoku internu spremnost u nekoliko drugih pregovaračkih poglavlja čijim zatvaranjem u kratkom roku bi kritični broj poglavlja bio zatvoren, a evropski integracioni proces značajno ubrzan. Ta poglavlja zatvorila bi se do kraja ove godine ili na prvim međuvladinim konferencijama početkom 2025. godine.
U ovom cilju, neophodno je održati zavidan stepen motivacije i posvećenosti kako državne administracije tako i naše diplomatske mreže, kojoj smo svjedočili u minulim mjesecima. Preduslov za održanje pozitivne dinamike je snažna politička volja, maksimalni napori na ekspertskom nivou i intenzivan rad pregovaračke strukture. Svakako, značajan faktor ostaje politička stabilnost i uspješna saradnja Vlade i Skupštine, u svrhu obezbjeđivanja efikasne i transparentne zakonodavne procedure kod inicijativa važnih za usklađivanje s pravnom tekovinom EU, kao što je to bio slučaj kod donošenja IBAR zakona.
Naposljetku, od presudne važnosti je spremnost novog sastava Evropske komisije da politiku proširenja zadrži u vrhu agende i kroz konkretne akte podrške da dodatni vjetar u leđa našim ukupnim naporima na integracionom planu. Bezrezervna podrška zemalja članica koju smo dobili tokom glasanja o IBAR-u nas u tom smislu ohrabruje pa vjerujem da ćemo u mjesecima koji su pred nama potvrditi kvalitetan partnerski odnos koji njegujemo, s konačnim ciljem koji nas pokreće, a to je punopravno članstvo Crne Gore u EU i dobrobit naših građana“, izjavio je Spajić