Srpski politički analitičar Predrag Rajić osvrnuo se na tribini održanoj u Kulturnom centru Novog Sada na političku situaciju u Crnoj Gori a sa posebnim osvrtom na izbore u Nikšiću i u Herceg Novom.
Komentarisao je i situaciju na državnom nivou i kazao da je Vlada prilično stabilna koja uživa veliku podršku.
„Pored PES-a i Demokrata koji su građanske opcije, u toj koaliciji imamo i predstavnike srpskih političkih partija ali i bošnjačke i albanske partije. U opoziciji su ostali samo DPS i njihove srodne opcije, ali i dio Albanaca, Hrvati, i građanski pokret URA. Ova većina ima skoro pa 2/3 većinu. Ne djeluje da će u nekom periodu doći do narušavanja ove situacije jer za sada ono što vidimo, Crna Gora ima tri politička korupsa a građanski korpus je i dalje privrženiji odluci da sarađuje sa srpskim korpusom a ne sa DPS-om“, kazao je Rajić.
On dodaje da je primjetno da DPS pokušava da napravi most prema Milojku Spajiću, u jednom momentu su ga hvalili i govorili da je on jedini Crnogorac u Vladi, nakon toga da je sluga Beograda, pa ponovo počeli da govore blagonaklono jer sa njim žele saradnju.
„Unutar toga je došlo i do sporazuma o povratku u Parlament. Došlo je do određenih sporazuma. Spajić je to predstavio kao pobjedu. Tu je on stao i ne želi izgleda dalje da komunicira sa DPS-om iako ne isključujem opciju da on ne želi u potpunosti da im zatvori vrata. Sada sigurno to nije slučaj. Interesantno je i napomenuti da Spajić bježi od onih tema koje konstantno kandiduju predstavnici srpskih opcija a koje se odnose na situaciju u pogledu identitetskih pitanja“, kazao je Rajić.
On dodaje da Ustav koji je donešen 2007. godine definiše samo crnogorski kao službeni jezik dok su u službenoj upotrebi srpski jezik kao i jezici manjinskih naroda u Crnoj Gori.
„Ali rezultati popisa koji su prezentovani prošle godine govore da je broj govornika srpskog jezika u odnosu na crnogorski veći. Čak i kad žele da se ide na to da se pronađe kompromisno rješenje pa da se kaže da govornici dva jezika, iako je to isti jezik ali su političke podjele dovele do toga da ga svako zove svojim imenom, da se napravi da bi zvanični bili srpski i crnogorski a ostali da budu u službenoj upotrebi. Srpski nije drugi, već je prvi najzastupljeniji, ali je očito da u ovoj konstelaciji strana u Parlamentu to nije moguće izmijeniti. Spajić i Demokrate bježe od te teme, URA za tako nešto ne bi glasala. Naravno imamo i DPS koji sigurno ne bi glasao za tako nešto. Međutim, srpske partije konstantno insistiraju na ovom pitanju kao i na pitanju dvojnog državljanstva. Crna Gora je donijela odluku da ne dozvoljava dvojna državljanstva, osim ako nemaju bilateralni sporazum. Gle čuda, imaju ih sa Hrvatskom i Albanijom, a ne sa Srbijom. Čim se pokrenula ta tema koju je Spajić javno u početku podržao, imali smo radikalno protivljenje opozicije koji su prijetili da će fizičkim nasiljem to da spriječe jer je po njihovom mišljenju to rušenje države Crne Gore“, kazao je Rajić.
On dodaje da ovdje na djelu nije nikakav pokušaj izbornog inžinjeringa već pitanje toga da ljudi koji su iz Crne Gore dobiju državljanstvo, i dodao da je interesantan predlog Milana Kneževića da ti građani dobiju pasoš ali bez prava da glasaju.
„Da imaju poreske olakšice, pravo na biznis, ali i da ostvarujete nešto što bi dokazalo povezanost sa Crnom Gorom ako ste odatle porijeklom. Ne djeluje da je povoljna klima za tako nešto jer Spajić ne želi destabilizaciju svoje većine. On je pokazao politički talenat u smislu tehnologije vlast. On uspijeva da izbalansira u vrlo uzburkanom političkom moru i postavi stvari da on bude medijator oko koga će se složiti oni koji su oštro suprotstavljeni“, kazao je on.
Dodaje da Spajić ima mogućnost da razgovara i sa jednom i sa drugom stranom.
„Međutim, Spajić na lokalnom nivou ne prolazi baš kako bi mogao. Činjenica je da on nema stranačku infrastrukturu. Taj segment mu nedostaje da bi mogao da izraste u ozbiljnog lidera. Ono što DPS održava u životu svakako jeste ta stranačka infrastruktura“, kazao je Rajić.
Rajić zaključuje da je Crna Gora jedna država koja ima svoju političku kompleksnost koja je vrijedna analize jer se tu prelamaju različiti interesi.