Po istraživanju u koje je Borba imala uvid, a koje je rađeno za porebe jedne parlamentarne stranke, Demokratska partija socijalista vratila se na poziciju najjače stranke u Crnoj Gori dok se samo par procenata za njom nalazi Pokret Evropa sad.
Istraživanje koje je sprovedeno od 1. jula do 7. avgusta koje je rađeno na procijenjenoj izlaznosti od 52.1% do 56.3% pokazuje da u ovom trenutku snage koje su formirale vlast nakon prošlogodišnjih izbora (ne uključujući stranke manjinskih naroda) ovog puta ne bi mogle samostalno formirati vlast već bi upravo manje politike strukture bile te koje bi odlučivale ko bi formirao vlast.
Pokret Evropa sad, koalicija ZBCG, Demokratska Crna Gora i SNP bi zbirno imale 43.9% a po istraživanju se vidi da bi formiranje vlasti zavisilo od manjih stranaka i odluke hoće li formirati vlast sa Demokratskom partijom socijalista ili pak sa tridesetoavgustovcima.
Što se rejtinga u odnosu na prošle izbore tiče, od jačih političkih strukutra samo je koalicija ZBCG ostvarila rast podrške, dok su Pokret Evropa sad i Demokrate u padu. DPS je ostvario mali rast od 2.6% podrške i na potencijalnim vanrednim parlamentarnim izborima bi ih umjesto 23.2% podržalo svega 23.6% birača Crne Gore.
Pokret Evropa sad ostvario je i ne toliko značajan pad imavši u vidu sve napade na ovaj pokret, što od strane opozicije tako od strane predsjednika države Jakova Milatovića koji je nedavno i napustio PES. Stoga, Pokret Evropa sad bi na vanrednim izborima podržalo 19.3% glasača u odnosu na 25.5% koliko su osvojili na vanrednim izborima 2023. godine.
Koalicija ZBCG takođe je ostvarila rast i umjesto 14.7% koliko su osvojili na prethodnim parlamentarnim izborima, ovoga puta bi ih podržalo 15.8% birača što čini povećanje od 8.2%. Što se Demokrata tiče, ostvarili su pad od 7.9% a stranku Alekse Bečića bi podržalo 8.8% birača u odnosu na 9.6% 2023. godine.
Kada bi se govorilo o pokretu koji bi osnovao Jakov Milatović, vidljivo je da isti ne bi imao pretjeranu podršku birača te bi predsjednikovu stranku podržalo svega 3.7% građana Crne Gore. Kada govorimo o strankama Druge familije koje se formiraju pod patronatom koncerna Vijesti, nemoguće je ne pomenuti i stranku Duška Markovića, odnosno Stranka Evropskog progresa koja bi na izborima osvojila svega 2.5% podrške. Građanski pokret URA takođe je ostvario neznatan rast podrške a na izborima bi ih podržalo 2.9% građana Crne Gore.
SNP bi po istraživanju podržalo 2.7% birača.
Kada se govori o strankama manjinskih naroda i dalje je najjača Bošnjačka stranka ali sa značajnim padom. Tako bi od 7.1% podrške koliko su ostvarili na prošlogodišnjim izborima sada tu stranku podržalo 5.7% birača. Albanska alternativa, Forca i Demokratska unija Albanaca ostvarili bi redom, 2.1%, odnosno 1.2% i 1.1% podrške. Hrvatska građanska inicijativa bi po istraživanju osvojila 0.7% podrške sa nekim sto glasača manje u odnosu na prethodne izbore.
Novoformirani Evropski savez bi na izborima ostvario 3.7% podrške birača, Pokret za promjene Nebojše Medojevića 1.3%, pokret Preokret 1.8% a ostale stranke bi odnijele 1.6% podrške birača Crne Gore.