Najava donošenja Zakona o stranim agentima, koju je inicirala koalicija ZBCG, a koji bi uredio funkcionisanje raznih stranih agenata koji pod plaštom NVO pokušavaju da utiču na unutrašnju i spoljnu politiku Crne Gore uzburkala je javnost. To je bila i Tema Jutra Prve televizije gdje su gostovali urednik informativnog programa TV Adria Đorđe Savović, izvršna direktorica NVO Centar za zaštitu ptica Jovana Janjušević i advokat Mitar Šušić.
Mitar Šušić je kazao da ova zakonodavna inicijativa koja dolazi od koalicije ZBCG nije tehnički usmjerena na izmjene zakona o NVO organizacijama već donošenje normativnog pravnog akta kojim bi se regulisala ta situacija gdje pokušavaju da svoje interesne projektne zadatke formulišu kao javnu politiku a da to rade na skriven način.
„Sam zakon o NVO organizacijama pruža dobar okvir za funkcionisanje NVO sektora i ne nameću se neke administrativne mjere, zbog toga imamo i veliki broj NVO organizacija. Imamo oko 7.000 aktivnih NVO organizacija a svega nekolicina je reagovala na ovaj predlog. U javnosti se nije mogla čuti razređenija forma rješenja, ali reagovali su oni koji su se na neki način osjetili prozvanim i dio političkog spektra koji nije sačekao poziv ambasada“, kazao je Šušić.
Javio se jedan broj NVO organizacija koji pretenduju da imaju ekskluzivno pravo na tumačenje demokratije, navodi Šušić, a sve ono što ne podržava njihove liberalne teze, po njima predstavlja opasnost za demokratiju.
„Oni podrivaju demokratiju, jer svoje mišljenje formulišu kao univerzalno, opšte obavezno, sveprihvatljivo, a sve što se razilazi od njihovog mišljenja nastoje da prikažu kao manje vrijedno i retrogradno. Reakcije su uslijedile od NVO organizacija koje su se osjetile prozvanim i od dijela političkog spektruma koji su dali mišljenje na nacrt zakona iako još nije u javnost dospjelo to rješenje. Dio tog spektra je požurio da pokaže lojalnost gospodarima javne riječi u Crnoj Gori jer se preko toga doživljava uticaj zemalja koje su naši strateški partneri. Na sramotu suverenosti Crne Gore i njihovih partija, postavili su se servilno, a ne znajući o čemu se radi“, kazao je Šušić.
Komentarišući NVO koje su se oglasile, Šušić navodi da su upravo od njih slušali upliv stranih uticaja, pritom oni misle na onaj maligni ruski uticaj, gdje bi svako bio proglašen ruskim agentom ako bi probao da ostvari kontakt.
„Kada smo došli do toga, napravimo neko zakonsko rješenje da znamo ko govori u čije ime. Nije nikakav problem da neko ko saopštava ruske stavove, da to saopšte da on zastupa stavove toga i toga. Ali je potrebno obostrano. Time bi vidjeli histeriju istog ideološkog koncepta a koja se na neprimjeren način bavi politikama u Crnoj Gori. Oni se nisu uplašili za svoj rad i projekte i ono što su po Statutu djelatnosti i ciljevi. To je opasna ideološka matrica koja je liberalna samo dok ste vi saglasni sa njima. Čim vi iznesete liberalan pogled na svijet, oni skaču i kažu da to sve treba u korijenu sasjeći“, kazao je Šušić.
Đorđe Savović je kazao da ova materija nije regulisana Zakonom o NVO sektoru, a on je precizan i kazao je da taj nacrt zakona ne postoji, već postoji javno saopštenje jedne koalicije.
„Nemamo konkretan akt ili papir, samo postoji inicijativa. Ne postoji akt ni u skupštinskoj proceduri. Kao što sam ja u medijima podložan kritikama da li nešto radimo dobro ili ne, isto je i sa političarima. Smatram da određene NVO koji se bave političkim pitanjima i koji politički djeluju žele da posluju po principu svetih krava. Sjetimo se posjete Milorada Dodika, bilo je protesta što je legitimno, ali smo tu imali jedan transparent – posrbice, koji predstavlja širenje mržnje. Koliko se NVO organizacija oglasilo tim povodom? Nula“, kazao je Savović.
Šušić se prisjetio i nedavnih napada na Vesnu Bratić, a gdje pojedini nisu ni glasa pustili.
„Imali smo bezrazložan postupak protiv Vesne Bratić, a te organizacije su prisustvovale svakom suđenju, i vršile kampnju. Kad god u javnosti postoji situacija gdje se vrijeđaju ljudi koji nisu dio tog ideološkog spektra, to prolazi pored njih“, kazao je on.
Jovana Janjušević kazala je da smatra da kada se negdje ne slažemo u nekim stvarima, može postojati međusobno poštovanje.
„Naš tim je dosta na terenu tako da ne znam za reakcije i inicijativu koja se pominje. Mi nismo reagovali, ali ne želim da generalizujem niti da govorim ispred cjelokupnog esnafa. Ispred naše organizacije želim da kažem da ne bismo nikada reagovali jer ta inicijativa ne dolazi iz kabineta premijera, predsjednika države, ministra… Ono što bih istakla ka važnu pozitivnu praksu, upravo Ministarstvo unutrašnjih poslova poštuje rad civilnog sektora jer izdvajaju značajna sredstva i konfinansiraju. EU npr. vam dozovljava 80 ili 90% sredstava za projekte a država Crna Gora je jedina u regionu od kandidata za EU koja pomaže već skoro decenije – da kofinansira projekte. To su jako značajna sredstva, skoro milionska, kojim se pomaže civilnom sektoru“, kazala je ona.
Dodaje da je to značajan iskorak koji u praksi pomaže civilnom sektoru da ispunjava svoju misiju a samim tim, možete imati slobodu govora i mišljenja, ali je važno šta je praksa.
„Negdje u zaštiti prirode, mi imamo jako lijepo partnerstvo, ne moramo se slagati uvijek sa Ministarstvom ekologije, ali možemo imati saradnju, ostvarivati dobre projekte…“, kazala je ona.
Đorđe Savović je kazao da su detektoavli da se ogroman broj NVO sektora očito bavi svojim suštinskim pitanjima i tu nema nikakve zamjerke a NVO ima značajnu ulogu u sprovođenju politika kojim se bave.
„Ovdje samo gledamo na dio NVO sektora koji se bavi dnevnom politikom. Mi smo imali praksu da su razne NVO prerasle u političke partije. Grupa za promjene je bila, prije Pozitivne smo imali isto grupu. Iz NVO sektora prelaze u partije. Meni je to u redu, jer izlazite na izbore na sud građana. Ali kada se vi kao NVO organizacija bavite politikom ali ne izlazite na izbore i ne polažete račune, ali utičete na politiku…. Zašto mi da uvodimo princip svetih krava? Hajdemo svi da pričamo. I treba, da povedemo dijalog. To nije targetiranje i prozivanje već rasvjetljivanje scene“, kazao je Savović