Orović za „PORTAL 083“ : Neophodno da srpski politički akteri u Crnoj Gori učvrste svoj uticaj na vlast !

Pored popisa, osnovni zadatak leži u konačnom nominalnom razgraničenju između srpskog i crnogorskog naroda.

Postojanje crnogorske nacije neupitna je činjenica i to u ovom trenutku nije nešto na šta možemo uticati. Ipak, možemo uticati na stabilizaciju i jačanje sopstvenog nacionalnog korpusa.

 Postojanje Srba sa dualnim identitetom takođe je činjenica i njima se mora pristupiti na pažljiv i pragmatičan način.

 Svaki drugi vid djelovanja izazvaće kontraefekat.

Kada je riječ o državnom pitanju i ostvarenju kvalitetnijih prava srpskog naroda, postoje različite kreativne ideje – od ideja o regionalizaciji Crne Gore, pa nadalje.

 Bez želje da zalazimo toliko duboko, za početak je neophodno da srpski politički akteri u Crnoj Gori učvrste svoj uticaj na vlast.

 Takođe, problem Zakona o državljanstvu još je jedno od pitanja koje treba riješiti u našu korist.

Kada je riječ o državi Srbiji i Srbima iz Srbije, neophodno je da se na pravi način edukuju o crnogorskom pitanju i svim njegovim specifičnostima. Postojanje crnogorske nacije je fakat i to je tako. Takođe, moraju da shvate kompleksnost crnogorskog društva, a prije svega da budu svjesni složenosti srpskog naroda Crne Gore i puta kojim trenutno idemo, a koji nimalo ne obećava. Od Srba iz Srbije i pojedinih srpskih političara i intelektualaca često se čuju poređenja Srbije i Crne Gore sa Njemačkom i Austrijom.

Riječ je o potpuno apsurdnim poređenjima. Prije svega, srpski nacionalni korpus u Crnoj Gori je i dalje izuzetno snažan, kako u pogledu broja stanovnika (i u pogledu realne i u pogledu popisne brojke), tako i u pogledu kulturološkog uticaja (identitetska pitanja, jezik itd.).

Kada je riječ o ovim germanskim državama, u Austriji se 81,1% stanovništva izjašnjava kao Austrijanci, naspram svega 2,7% Njemaca, kojih je gotovo tri puta manje od bivših jugoslovenskih naroda sa austrijskim pasošem i tek nešto više od Turaka. Da li je to put kojim želimo da se kreće srpski narod Crne Gore?

O međusobnom odnosu Austrijanaca i Njemaca takođe se da diskutovati. Pored toga, svako ko Crnoj Gori želi sudbinu Austrije – nerealan je i ne želi joj dobro. Austrija je na brojnim poljima prilično jedinstvena i potekla je od nekada velike imperije, bogate tradicije, dok se budućnost crnogorske državnosti vjekovima vezivala za buduće ujedinjenje sa Srbijom.

Crna Gora dugo vremena nije raspolagala ni sredstvima za samostalno funkcionisanje, a veliko je pitanje raspolaže li i dan danas. Internih različitosti je previše, a one se mogu minimalizovati kako kreativnim političkim rješenjima koja se odnose na pitanje njenog državnog uređena, tako i radom na stabilizaciji srpskog nacionalnog korpusa. Samo tako će se steći uslovi za uspostavljanje kakve takve stabilnosti i mirne saradnje kako među Srbima interno, tako i između Srba i pripadnika ostalih narodnosti koje krase Crnu Goru.

Na kraju krajeva, grupica Srba iz Srbije nije se protivila otcjepljenju Crne Gore 2006. godine, pravdajući to predviđanjem da će Srbi u međunarodnoj zajednici dobiti glas više. Posljedice takvog razmišljanja trpimo i danas. Iz tog razloga, bitno je da Srbi iz Matice na kvalitetniji način izučavaju crnogorsko pitanje i da se suzdrže štetnog djelovanja i parola koje samo mogu naštetiti srpskom nacionalnom jedinstvu na ovom prostoru.

S druge strane, podrška Beograda izuzetno je bitna i raduje što ona postoji. Ipak, neophodno je da se radi na njenom usavršavanju – u svakom mogućem aspektu. Takođe, bitno je da dio dualno opredijeljenih Srba nauči da su politički sistemi i režimi privremeni, a srpstvo vječno – zaključio je za „PORTAL 083“ Vuk Orović osnivač Srpske demokratske inicijative

0 komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare