Takozvana kosovska policija od jutros vrši pretrese u selima Varage i Ugljare na teritoriji opštine Zubin Potok, nakon što su objavili da je sinoćna eksplozija u kojoj je oštećen kanal Ibar-Lepenac teroristički akt.
Kako prenosi Kosovo onlajn, najmanje dvije kuće su pretresene u ova dva sela, a u njih ulaze specijalci.
Preko kanala Ibar-Lepenac i jezera Gazivode, vodom za piće snabdijevaju se Južna i Sjeverna Mitrovica, ali se preko njega hladi i termoelektrana Obilić A i B.
Na vanrednoj sjednici Savjeta za bezbjednost takozvanog Kosova koja je održana u ranim jutarnjim časovima, predsedavao je Aljbin Kurti koji se prije toga sastao sa komandantom Kfora.
U saopštenju je navedeno da „prve indikacije sugerišu da je ovaj napad organizovan od strane srpske države, koja posjeduje kapacitete za ovakve kriminalne i terorističke napade“.
„Elementi terorističkih organizacija ‘Civilna zaštita’ i ‘Sjeverna brigada’, kao i glavni kriminalac Milan Radoičić, pod direktivom predsjednika i Vlade Srbije, planiraju i obučavaju se u Srbiji za ovakve profesionalne napade“; navodi se u saopštenju, a onda se u istom optužuje i Rusija.
„Moguća je povezanost sa napadima agresorske Rusije na Ukrajinu tokom ove sedmice, koji su ciljali energetske kapacitete i ostavili više od milion ukrajinskih domaćinstava bez struje, i to uoči zime“, dodaje se.
Tokom sjednice, članovi Savjeta su razgovarali o hitnim mjerama koje su preduzete i koje se sprovode kako bi se ublažile posledice napada i garantovala bezbjednost kritične infrastrukture na Kosovu.
„Konkretni koraci su već preduzeti kako bi se situacija vratila u normalu, uz uvjeravanje građana da će snabdijevanje vodom i električnom energijom biti što prije stabilizovano. Pored toga, Savjet bezbjednosti je odobrio dodatne mjere za jačanje bezbjednosti objekata i kritičnih usluga poput mostova, trafostanica, antena, jezera, kanala i slično. Policija Kosova i Bezbjednosne snage Kosova će biti aktivirane na terenu za ove potrebe. Intenzivirana je i međuinstitucionalna i međunarodna saradnja u cilju sprečavanja sličnih napada u budućnosti“, piše u saopštenju vlade tzv. Kosova.
Napominje se da institucije ostaju maksimalno posvećene garantovanju bezbjednosti i dobrobiti građana, kao i osiguravanju da počinioci ovih nezakonitih dela budu izvedeni pred lice pravde.
„Naša država je odlučna i spremna da zaštiti svoje građane i kritičnu infrastrukturu. Nećemo tolerisati ovakve akte koji imaju za cilj destabilizaciju Kosova i ugrožavanje mira i demokratskog funkcionisanja. Situacija se stavlja pod kontrolu, a normalizacija je u toku. Pozivamo sve međunarodne aktere da osude ovaj napad koji nam je nanio veliku štetu. Takođe apelujemo na građane da ne nasedaju na dezinformacije i pogrešna tumačenja hibridnog rata protiv naše države i naroda“, piše u saopštenju prištinske vlade.
Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti održao je sinoć vanrednu konferenciju za novinare na kojoj je naveo da bi tzv. Kosovo danas moglo da ostane bez struje zbog oštećenja.
Kurti je posljednje eksplozije u opštinama na sjeveru Kosova nazvao „terorističkim aktima iz Srbije“, jer, kako je rekao, „nema druge adrese za ovakve napade osim zvaničnog Beograda i kriminalnih struktura na čijem je čelu Milan Radoičić“.
Prema njegovim riječima, razlog zbog kojeg se suočavaju sa ovim napadima je „uspjeh Kosova“.
„Razlog je uspjeh Kosova, koji ih izluđuje“, podvukao je Kurti.
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić poručio je da Srbija najoštrije osuđuje napad na Ibarsko-Lepenački kanal i pozvao relevantne međunarodne vlasti da sprovedu temeljnu i transparentnu istragu kako bi identifikovali i pozvali na odgovornost one koji su odgovorni za ovaj čin.
„Dok je Kurtijev etnonacionalistički režim požurio da upire prstom u Srbiju bez dokaza, vjerujemo da su takve preuranjene optužbe namjerna diverzija, koja potencijalno ukazuje na umiješanost režima Aljbina Kurtija“, naglasio je Đurić u objavi na mreži „X“.
Ocijenio je da takve neosnovane optužbe potkopavaju napore za konstruktivnim dijalogom i služe samo za eskalaciju tenzija u ionako delikatnoj situaciji i istakao da Srbija nedvosmisleno traži odgovornost za izvršioce „ovog nepromišljenog napada“.
Đurić je naveo da je Srbija spremna da, ako je potrebno, finansijski i tehnički pomogne u saniranju štete na kanalu Ibar-Lepenac, „pokazujući posvećenost dobrobiti svih ljudi u regionu, bez obzira na etničku ili političku pripadnost“.
(RT Balkan)