Министар Милићевић положио венац на Француском војном гробљу у Београду”Пријатељство створено у рововима снажно одјекује и више од сто година касније”(ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Београд, 11. новембар 2024 – Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен да прати стање, предлаже мере и учествује у координацији активности у области односа Републике Србије са дијаспором данас је, поводом Дана примирја у Првом светском рату, испред Владе Републике Србије, положио венац на Француском војном гробљу у Београду и одао почаст страдалима у Првом светском рату.


Победа у Великом рату представља један од најважнијих тренутака у модерној историји Србије и њен значај је много већи од војног тријумфа, она је симболизовала несаломив дух народа и право Србије на слободу и сувереност. Данас, сећање на победу и огромне жртве има важно место у колективном идентитету Србије. Први светски рат донео је Србији незамисливе губитке, али је нама, који смо дошли после њих остало сведочанство о храбрости, чврстини и пркосу једног народа. Дан примирја за нас није само сећање на крај једног рата, већ је и подсећање на обавезу да негујемо мир и сећање на оне који су га омогућили. Мир је вредност коју данас славимо и коју, можда више него икада, морамо да ценимо и да чувамо”, рекао је Милићевић.


Он је подсетио на савезништво Француске и Србије у Првом светском рату које представља једно од најсветлијих поглавља у историји српско-француских односа. Француски војници су се борили раме уз раме са српским, а пријатељство створено у рововима снажно одјекује и више од сто година касније. ”И данас, као највећа похвала српској војсци и њиховој храбрости су речи француског генерала Луја Франшеа д’Епереа, заповедника савезничких снага на Солунском фронту, који је рекао: „Јунаци! Ви сте ушли у борбу као у игру, и до краја нисте попустили. Ваша слава је бесмртна”, истакао је Милићевић и додао да нас ово јединствено пријатељство два народа настало у страхотама Првог светског рата обавезује да увек негујемо те вредности, као и да оно представља подсетник на снагу и савезништво коју државе и народи могу, и треба да достигну када се удруже у борби за правду и слободу.
 
 

0 komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare