Беч, 16. новембар 2024 – Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен да прати стање, предлаже мере и учествује у координацији активности у области односа Републике Србије са дијаспором поздравним говором вечерас је у Бечу отворио свечану Академију поводом обележавања 160 година од смрти Вука Стефановића Караџића
”Обележавање ове годишњице је прилика да се присетимо значаја који је имао за српски језик, културу и идентитет – не само за Србију, већ и за све Србе који живе у ван граница наше земље. Његова борба за реформу језика, стварање народног писма и прикупљање народних песама и прича учинили су да српски језик и култура буду разумљиви, доступни и очувани за генерације широм света. Вуков рад је омогућио сваком Србину, без обзира где живи, да има богату језичку и културну баштину, која нас повезује без обзира на границе. У свету где су наши људи често део различитих култура, српски језик и ћирилица, које је Вук реформисао, постали су кључни алати за очување нашег идентитета у дијаспори. Они су начин да се осећамо повезани са својим пореклом и да деца рођена ван Србије осете део те повезаности”, рекао је Милићевић.
Он је додао да кроз учење српског језика и писма, као и кроз проучавање Вукових народних песама и прича, Срби где год да живе негују осећај припадности и љубави према својој култури. Вуков рад је дао могућност да сваки Србин може лако да приступи свом језику и традицији, стварајући везу која превазилази географску удаљеност. ”Управо због тога, обележавање ове годишњице није само историјски догађај, већ прилика да наши људи, где год се налазили, обнове и продубе своје везе са српским језиком и културом. Вукова мисија и даље траје кроз сваку породицу која негује ћирилицу, кроз сваку школу која подучава српски језик, и кроз свако окупљање на планети где се рецитују народне песме и приче. На тај начин, Вук Караџић остаје присутан у сваком делу света где живе Срби, чувајући наш идентитет и културу за будуће генерације”, закључио је министар Милићевић.
За Србе који живе у расејању, ћирилица је додатно важна јер им помаже да остану повезани са домовином и својим коренима. ”Сваки труд који улажемо у њено очување и подучавање, како у Србији, тако и међу нашим људима у свету, директан је допринос очувању нашег идентитета, културне баштине и вредности које нас као народ дефинишу. Допунске школе у иностранству, где наша деца уче српски језик и ћирилицу, изузетно су важне за очување српског идентитета међу генерацијама које одрастају ван Србије. Оне нису само места образовања, већ и центри културног повезивања где деца уче о свом језику, историји, традицији и вредностима”, сматра Милићевић. Он је окупљенима говорио и о посебном значају допунских школа. ”Допунске школе чувају српски идентитет у свету, и стога је важно подржати их на свим нивоима. Оне су инвестиција у будућност нашег народа, јер свако дете које научи српски језик и ћирилицу, као и вредности и обичаје свог народа, постаје део континуитета наше културе и идентитета у свету. Влада Србије и Кабинет на чијем сам челу чине значајне кораке како би подржали очување српског језика, културе и идентитета међу Србима у иностранству, посебно кроз програме који омогућавају рад допунских школа у дијаспори, као што је подела буквара“, закључио је.
Поред министра Милићевића, академији је присуствовао и Златан Кокић, министар за европске интеграције и међународну сарадњу.