”Ваш повратак представља огроман потенцијал за нашу земљу, јер доносите знања, вештине и перспективе стечене у међународном окружењу”
Крушевац, Рибаре, 1. новембар 2024 – Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен да прати стање, предлаже мере и учествује у координацији активности у области односа Републике Србије са дијаспором посетио је данас у Рибарима, поред Крушевца породицу Србољуба Милетића, свештеника који је после 40 година проведених у Аустралији одлучио да се трајно врати у Србију.
Милетић данас са својом породицом живи на имању својих предака које је преуредио у сеоско-туристичко домаћинство ”Милетића чардак”, које је категорисано највећом оценом која се може добити у категорији сеоског туризма. Отац Србољуб Милетић се најпре у Србију вратио са супругом, а недуго затим у Србију се вратило и троје од њихово четворо деце. Иако у почетку намера породице није била да се баве туризмом, али је син Данило изразио ту жељу коју је цела породица подржала.
Министар Милићевић је у разговору са домаћином истакао изузетан значај повратка српских породица из дијаспоре у Србију и нагласио да то представља важан корак у јачању и обнови демографског, економског и културног потенцијала наше земље, јер породице које се одлуче на повратак доносе са собом не само искуства и знања стечена у иностранству већ и дубоко усађену љубав према домовини и жељу да допринесу њеном развоју.
”Породице које одлуче да се врате у Србију обогаћују нашу заједницу новим идејама, савременим вештинама и различитим перспективама које доприносе унапређењу свих сегмената друштва – од привреде и образовања до културе и локалних заједница. Њихов повратак може оживети и мање развијене области у Србији, покренути нове пројекте и подстаћи млађе генерације да остану или се врате у домовину, рекао је министар Милићевић и додао да је важно да се деца која су рођена ван граница наше земље, након завршених школа и факултета, врате у Србију.
”Њихов повратак представља огроман потенцијал за нашу земљу јер они доносе са собом знања, вештине и перспективе стечене у међународном окружењу, која могу значајно да допринесу развоју привреде, науке, технологије и културе. Ова деца су мост између Србије и света – одрастањем у различитим срединама стичу способност повезивања две културе, чиме не само да унапређују наше друштво већ и промовишу Србију на глобалном нивоу. Њихова креативност, иновативност и разноврсне вештине могу помоћи у покретању нових иницијатива, побољшању стандарда и стварању модерног и конкурентног друштва. За њих, повратак значи могућност да се поново повежу с коренима, градећи каријере и животе у земљи својих предака, а за Србију, њихово присуство значи будућност и прилику за стварање снажније и успешније државе”, закључио је Милићевић.
Отац Србољуб је оставио и значајан траг у Аустралији, где се осим послом свештеника бавио и другим друштвено-корисним активностима, између осталог објавио је уџбеник из веронауке, организовао је разне семинаре намењене српској омладини у дијаспори, издавао је епархијске новине, али био и један од оснивача Колеџа Свети Сава у Сиднеју.