Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен да прати стање, предлаже мере и учествује у координацији активности у области односа Републике Србије са дијаспором поздравним говором синоћ је у Паризу отворио концерт традиционалне и евергрин музике, који је организовало Удружење „Драгуљи Крагујевац“ из Крагујевца, у сарадњи са Удружењем „Крагуји“ из Париза, а уз подршку подршку Kaбинета министра. Већ у уводном делу обраћања, министар је изјавио да због трагедије у Новом Саду и пијетета према настрадалима неће бити у прилици да присуствује читавом концерту.
У наставку свог обраћања министар Милићевић је подсетио на значај националних симбола, на потребу да чувањем и неговањем истих, али је посебно говорио о јединству, као мерној јединици снаге наше државе. ”Србија је одувек била јака, онолико колико смо као народ били јединствени, рекао је министар и подвукао значај нашег писма и наше заставе, као јединим од стубова нашег националног идентитета, где год се географски налазили.
Говорећи о значају саме музике, Милићевић је истакао да очувањем традиционалне музике, српски народ чува своје наслеђе, одржава јединствени идентитет и пружа младима прилику да кроз музику, језик и обичаје осете везу са својим пореклом. ”Она је мост између прошлости и будућности, који нас подсећа на вредности које су увек биле део српског народа и на нашу заједничку културну баштину. Традиционална српска музика представља дубоку везу наших људи који не живе у Србији са домовином, носећи кроз мелодије, речи и ритмове део идентитета који надилази границе. Она је мост између генерација, омогућавајући онима који живе далеко од Србије да остану повезани са својим коренима и да своје културно наслеђе преносе на млађе генерације”, рекао је министар поздрављајући окупљене.
Према његовим речима, кроз песме, инструменте и мелодије, преноси се прича о прошлости нашег народа, обичајима, вредностима и осећањима који су обликовали генерације, а традиционална музика нам омогућава да кроз звук сачувамо дух наше историје и наслеђа. ”Народне песме, кола и звуци инструмената попут фруле и тамбуре у себи носе приче о херојима, љубави, борби за слободу, и животу на селу. Кроз ове песме, као и музичке облике карактеристичне за различите крајеве Србије, чувамо сећање на древне вредности и предања која су одржала наш народ кроз векове. Многе песме преносе се са колена на колено и садрже богату симболику и мудрост која не дозвољава да се наши обичаји и традиција забораве”, закључио је министар.