Lider Pokreta za promjene i jedan od lidera nekadašnjeg Demokratskog fronta, Nebojša Medojević, obratio se javnosti sa ozbiljnim optužbama o potencijalnoj političkoj zloupotrebi Vojske Crne Gore tokom 2015. godine.
Medojević je, koristeći svoje pravo kao nekadašnji član Odbora za odbranu i bezbjednost, izvršio uvid u knjigu dežurnog oficira Generalštaba Vojske Crne Gore nakon protesta Demokratskog fronta 24. oktobra 2015. godine. Ovaj uvid je rezultirao otkrićem koje on naziva “državnim udarom i političkom zloupotrebom”.
Prema njegovim tvrdnjama, tadašnji načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadni general Samardžić, izdao je usmenu naredbu za podizanje borbene uzbune svim jedinicama Vojske u noći 24. oktobra 2015. godine, uslijed demonstracija opozicije. Medojević tvrdi da je nakon razgovora sa pukovnikom Pešićem, zamjenikom načelnika Generalštaba, saznao da je uzbuna bila klasifikovana kao odgovor na elementarne nepogode ili krizne situacije, te da vojnicima nije bila izdana bojeva municija. Međutim, Medojević se pita da li je tačno da je u kasarnama bila dopremljena oprema za razbijanje demonstracija, na šta pukovnik Pešić nije mogao da potvrdi takvu informaciju.
Bivši poslanik ističe da je najvažniji aspekt ovog slučaja to što je uzbuna bila podignuta usmenim putem, bez odgovarajuće pisane naredbe koja bi jasno definisala razloge, obim i način angažovanja Vojske. Medojević smatra da je ovakva praksa neprihvatljiva i predstavlja ozbiljnu zloupotrebu vojne moći za političke svrhe.
„Usmena naredba za angažovanje Vojske u političkim dešavanjima bez jasnih zakonskih osnova može da dovede do ozbiljnih posljedica. Ovo je netransparentno i neprofesionalno donošenje odluka koje je karakteristično za diktatorske režime“, izjavio je Medojević, dodajući da bi ovakvo ponašanje trebalo da bude predmet najoštrije osude.
Medojević se osvrnuo i na svoj poziv ministru odbrane i državnom tužiocu da istraže sve okolnosti koje su dovele do ovakvog postupanja. Smatra da je ovakva usmena naredba ozbiljan napad na ustavni poredak i civilnu kontrolu Vojske. Takođe, naglasio je da se ovakvi postupci, ako nisu odmah istraženi, mogu svrstati u ozbiljne elemente političke zloupotrebe i vojnog puča.
„Dići borbenu uzbunu bez zvanične pisane naredbe, bez definisanja zakonskih osnova za angažovanje, predstavlja ozbiljno kršenje ustavnog poretka i mora biti predmet istrage“, dodao je Medojević.
Pored toga, Medojević je ponovo upozorio na izjavu ministra odbrane Krapovića, koji je potvrdio da je Vojska distribuirala oružje iz svojih magacina pred izbore 2020. godine. Ovo, prema njegovim riječima, dodatno dokazuje da su tokom vladavine DPS-a sigurnosne strukture i Vojska Crne Gore postale instrument političke moći, što je stvorilo uslove za kontrolu države i potkopavanje demokratije.
„Ovaj slučaj iz 2015. godine, kao i kasniji događaji iz 2020. godine, jasno pokazuju da je tokom vladavine DPS-a stvoren sistem u kojem su vojska i bezbjednosne službe postale produžena ruka režima, što je omogućilo da se zemlja vodi političkim metodama diktature“, zaključio je Medojević