Данас је Црна Гора отворена за све, а наш парламент место где се чују све идеје и сва мишљења, поручио је председник Скупштине Црне Горе
Црна Гора данас живи демократију пуним плућима, изјавио је данас председник црногорског парламента Андрија Мандић и поручио да по први пут у историји Скупштине и Владе Црне Горе, заједно у парламентарној већини су Срби, Црногорци, Бошњаци, Албанци, представници народа који чине богатство државе.
Мандић је поручио да је Црна Гора отворена за све а парламент место где се чују све идеје и сва мишљења.
Отварајући научну конференцију „У сусрет 120 година парламентаризма у Црној Гори“ у оквиру које је потписан Протокол о сарадњи Скупштине и Историјског института Универзитета Црне Горе, Мандић је подсетио на историју парламентаризма у овој земљи чији почеци, како је навео, кроз прве демократске кораке, сежу почетком 20. века, настављајући функционисање као део једног већег система какав је била Краљевина СХС, односно Краљевина Југославија, касније модалитете социјалистичког једнопартијског система, обнављања вишестраначког система па до прве демократске смене власти 2020. године.
„Први пут у историји нашег парламента и владе, заједно у парламентарној већини, стоје Срби, Црногорци, Бошњаци, Албанци, представници народа који живе у нашој земљи и чине њено богатство“, рекао је Мандић и истакао:
„То је велика тековина и на овај начин показујемо једну врсту политичке зрелости. Данас је Црна Гора отворена за све, а наш парламент место где се чују све идеје и сва мишљења“.
Додао је да је оваква иницијатива окупила стручњаке и учеснике око кључних вредности мира, толеранције и слободе, будући да оне, како је навео, представљају темељ заједничке будућности.
„Вођени народном жељом да наша земља постане прва наредна чланица Европске уније, уједињени смо и предани на том путу и сматрам да је то најбоље осликано у нашем амбициозном плану да до краја године затворимо четири поглавља, а до краја 2026. године сва приступна поглавља“, казао је председник парламента Мандић.
Додао је да очекује да ће потписивање Меморандума о сарадњи бити почетак дуготрајне и плодотворне сарадње две институције