КОВАЧЕВИЋ И ВУКОВИЋ УГОСТИЛИ МИНИСТРА ЋУЛАФИЋА: ДЕПОНИЈА МИСЛОВ ДО БИЋЕ ЗАТВОРЕНА

Предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић и предсједник Скупштине општине Немања Вуковић уприличили су пријем за министра екологије Дамјана Ћулафића, са којим су разговарали о еколошкој слици Никшића.

Предсједник Ковачевић је истакао да се нова локална управа, већ од првог дана свог мандата, ухватила укоштац са дугогодишњим и наслијеђеним проблемом депоније Мислов до, гдје су до сада санирана два платоа, а ускоро почиње и санација трећег, при чему је циљ да се у наредном периоду Мислов до затвори, како не бисмо имали ниједну депонију у нашем граду.

„Претходних дана избио је пожар на поменутој локацији, који ће бити брзо у потпуности угашен, а тужилаштво ради на расвјетљавању тог случаја, будући да се сумња да је узрок настанка пожара људски фактор. Али процес санације није угрожен због тог пожара, што нас посебно радује. Ми посебно третирамо проблем депоније, а посебно сагледавамо третирање отпада на територији општине Никшић у будућности. Покушавамо поступно да ријешимо та два проблема“, поручио је Ковачевић.

Предсједник СО Вуковић је нагласио да је један од стратешких циљева Општине, на пољу екологије, било затварање депоније Мислов до, и изразио велико задовољство што се дошло надомак тог циља. Такође, казао је да Општина у континуитету улаже велике напоре како би пронашла коначно, одрживо рјешење, када је ријеч о третирању отпада. У том контексту, апострофирао је неопходност изградње Центра за управљање отпадом и изнио увјерење да ће у Министарству екологије, као и у свим надлежним органима, имати поузданог партнера. Подсјетио је и да је Свјетска банка финансирала шест прелиминарних студија за изградњу поменутог центра, који је просторним планом предвиђен у Жељезари. Оцијенио је да је то најкраћи и најбољи пут ка унапређењу еколошке слике града.

Министар Ћулафић је рекао да Министарство интегрално посматра рјешавање проблема отпада за цијелу Црну Гору, наглашавајући визију успостављања четири регионална центра за управљање отпадом, при чему ће бити обезбијеђена регионална покривеност за комунални отпад и предвиђен простор за управљање другим врстама чврстог отпада, у складу са специфичностима локалне привреде и међуопштинске сарадње.

Говорећи о дугогодишњем проблему депоније Мислов до, министар Ћулафић је оцијенио да је то државно, а не само локално питање, те да је неопходно предузети све кораке у циљу затварања депоније.

„Тражење оптималног рјешења постоји, и воља ресора на чијем сам челу јесте да се Никшићу помогне како би тај град опет био препознатљив, а сви његови потенцијали несметано коришћени“, поручио је Ћулафић.

Саговорници су се договорили да заједнички предузму преостале кораке да се затвори депонија Мислов до, и да Општина Никшић привремено одлаже отпад на подгоричку депонију „Ливаде“, те да се заједничким радом успостави трансфер станица и створе услови за изградњу Центра за управљање отпадом.

Након састанка саговорници су обишли локацију Мисловог дола.

Састанку су, уз два предсједника, присуствовали и потпредсједник Митар Горановић, секретарка Секретаријата за уређење простора и заштиту животне средине Миланка Радуловић, секретар Секретаријата за комуналне послове и саобраћај Видак Кртолица са сарадницом Наташом Бакић, секретар Секретаријата за финансије, развој и предузетништво Зоран Шошкић, шеф кабинета предсједника Општине Марко Перућица и директор НВО „Озон“ Александар Перовић.

У делегацији Министарства екологије били су државни секретар у Министарству Ненад Витомировић, директор Агенције за заштиту животне средине Милан Газдић, начелник Дирекције за управљање отпадом и комуналне услуге Иван Станишић, шефица кабинета Јасна Јаћимовић и ПР Сандра Николић.

0 komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare