Ko je budući kancelar Fridrih Merc!

Fridrih Merc, dugogodišnji politički rival bivše kancelarke Angele Merkel, lider njemačkih demohrišćana (CDU), proglasio je pobjedu na vanrednim izborima u Njemačkoj.

Merc, koji bi sa 69 godina mogao da postane najstariji kancelar u istoriji Njemačke, nadmašivši Konrada Adenauera, prvog poslijeratnog kancelara, dolazi na čelo države u vrijeme kada se Njemačka suočava sa nizom izazova: stagnirajućom ekonomijom, potrebom za ulaganjem u infrastrukturu i industriju, kao i rastućim geopolitičkim prijetnjama, uključujući sukobe u Ukrajini. On je obećao politiku koja će „gurnuti Njemačku naprijed“ i vratiti ponos građana na svoju zemlju.

Poznat po svojim korporativnim vezama i bogatstvu stečenom u privatnom sektoru, Merc ima imidž pragmatičnog političara, ali i osobe koju ponekad kritikuju da je arogantna i osjetljiva.

Sukob sa Merkelovom

Mercovo vođstvo stranke obilježilo je pomjeranje udesno, posebno po pitanjima migracija, bezbjednosti i ekonomije.

Po obrazovanju je korporativni pravnik, a karijeru je započeo u politici 1989. godine, kada je postao član Evropskog parlamenta. Kasnije je izabran u Bundestag, gdje je bio do 2009. godine. Međutim, političku karijeru mu je zakomplikovao sukob sa Angelom Merkel, koja je preuzela vođenje CDU, zbog čega je morao da napusti političku scenu.

Nakon povlačenja iz politike, uspješnu karijeru izgradio je u privatnom sektoru, radeći kao partner u advokatskoj kancelariji Majer Braun, a bio je i predsjednik njemačkog ogranka Blek Roka, američke investicione kompanije.

Prelazak u privatni sektor, zajedno sa njegovim bogatstvom, postao je osjetljiva tema tokom njegovih pokušaja političkog povratka, a njegov raskošan način života, uključujući posjedovanje dva privatna aviona, kritikovali su neki politički protivnici.

Međutim, Merc je ponovo izabran u Bundestag 2021. godine, a ubrzo potom preuzeo lidersku poziciju u CDU. Njegov politički cilj bio je jasno izražen: da se preokrenu liberalne promjene koje je Merkelova napravila i da se partija vrati na desno krilo politike, posebno u pogledu migracija. Merc opisuje svoj politički pogled na svijet kao socijalno konzervativan i ekonomski liberalan, i zalaže se za manje uticaja države i jače ulaganje u ekonomski razvoj.

Merc se oštro suprotstavio politici otvorenih vrata za izbjeglice, a njegovu migracionu politiku karakteriše fokus na bezbjednost, zakon i red. Ali njegovi stavovi o migrantima, posebno muslimanskim imigrantima, izazvali su kontroverze.

Iako su kritičari optužili Merca za populističku retoriku, njegove pristalice ga smatraju političarem koji ne brine o političkoj korektnosti i radije govori šta misli, bez straha da će izgubiti podršku. Ova otvorenost o ključnim pitanjima mu je omogućila da izgradi solidnu političku sliku među desničarskim biračima.

Iako je poznat po svom liberalnom stavu u ekonomiji, pozicija koju zauzima u međunarodnim odnosima pokazuje njegovu zabrinutost za stabilnost transatlantskih odnosa. Merc je dugogodišnji pristalica njemačko-američkog partnerstva, videći ga kao ključ za bezbjednost i ekonomski oporavak. Istovremeno, on je kritikovao aktuelnu njemačku vladu zbog njene neizvjesne spoljne politike i nedostatka jasnih koraka ka jačanju evropske odbrane.

On je kritikovao i carinsku politiku Donalda Trampa prema EU i Njemačkoj u njegovom prvom mandatu, pa će biti zanimljivo vidjeti kako će se on postaviti prema Trampu koji se vratio u Bijelu kuću. Merc takođe snažno podržava Ukrajinu u njenom sukobu sa Rusijom i zalaže se za oštriji pristup pružanju vojne pomoći Ukrajini, uključujući i odobrenje raketa Taurus dugog dometa, piše „Vašington post“.

Merc je pružio Zelenskom retoričku podršku, pa je trenutnu politiku Berlina opisao kao tjeranje Ukrajine da se bori sa Rusijom dok joj je jedna ruka vezana na leđima.

(Dan)

0 komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare