Knežević upozorio Spajića!

Lider DNP-a Milan Knežević kazao je gostujući sinoć na RTCG-u da je još rano donositi zaključke o radu Vlade Crne Gore u prethodnom periodu

“Nije nikakva tajna da je ova Vlada heterogena. Vlast je postala promjenjiva i da su disonantni tonovi koje ponekad imamo dobri i za rad Vlade i podspješuju dijalog koji nam je najpotrebniji u društvu”, kazao je on.

Ponovio je da je neophodno regulisati pitanje izmjena i dopuna zakona o državljanstvu.

„I to se ne odnosi samo na one građane koji se nacionalno izjašnjavaju kao Srbi. Smatramo da bismo tako riješili prava i zahtjeve značajnog dijela građana koji se izjašnjavaju kao Bošnjaci i jedan broj građana koji se izjašnjavaju kao Albanci, a koji to pitanje nijesu riješili“, kazao je on.

Smatra da ne postoji ništa loše da se zna barem vremenski rok za rješavanje tog pitanja. Ističe da njegov predlog modela „plave karte“ po uzoru na Tursku ne može niko da kritikuje jer se na taj način može izbjeći izborni inženjering.

Mislim da treba da razgovaramo. Prihvatiću različite stavove, ali neko mora da mi argumentuje zašto bi to bilo protivno interesima Crne Gore“, kazao je Knežević.

Objasnio je je prošlo vrijeme jednoumlja, te da predsjedništvo partije na svaka tri mjeseca analizira koalicioni sporazum i ono što je realizovano, odluke koje se donose.

Knežević: Barometar nije iznad Ustava

Knežević je kazao da Barometar nije iznad Ustava, niti iznad zakona.

„Barometar ne može da dovede ustavne kategorije. Ja sam svjestan da trenutno nemamo većinu za promjenu Ustava što se tiče normiranja srpskog jezika. Mada mi nije jasno kako lingvistička većina treba da bude lingvistička manjina, a oni koji su lingvistička manjina treba da budu lingvistički aparthejd“, kazao je Knežević.

Istakao je da je za Zakon o državljanstvu potreban 41 poslanik.

„Nema potrebe da se traži konsenzus, jer ako budemo tražili konsenzus za svako pitanje u Crnoj Gori nećemo ga nikad imati. Pa nama je DPS poručio krv će da legne ako donesemo zakon o državljanstvu, pa sad ja treba da postignem konsenzus sa Milom Đukanovićem o državljanstvu. Pa treba da znaju svi u Crnoj gori da je to nemoguće“, rekao je Knežević.

On je poručio da DNP ne želi nikakve nacionalne tenzije.

Ne želimo nikome na silu da nametnemo ovo pitanje. Mi smo ga i ranije kandidovali, ako ne želie, što bi mi u Zeti rekli „u ljubav rabotu“ mi ćemo znati šta da radimo. Ja nikome ovo ne namećem kao nužnost, ali smatramo da treba da se pokrene dijalog i da imamo vremenske okvire“, kazao je Knežević.

Izrazio je sumnju u ulazak u EU s obzirom na to da se na svjetskoj političkoj sceni dešavaju turbulencije.

Knežević: Sastanak Spajića sa opozicijom – sastanak PES-a sa DPS-om i SD-om, Satler izlazi njegovih nadležnosti.

Komentarišući sastanke premijera Milojka Spajića i ministara sa opozicijom u kojim je posredovao amasador Delegacije EU u Crnoj Gori Johan Satler, Knežević je rekao da to vidi kao sastanak PES-a sa DPS-om i SD-om.

“Što se tiče sastanaka mi ih jasno definišemo kao sastanak PES-a sa DPS-om i SD-om, nikako premijera jer on nije imao mandat Vlade niti je konsultovao ministre iz DNP-a. Ja sam obaviješten iz medija o tome, a ono što je interesantno je učešće ambasadora Satlera”, kazao je Knežević.

Smatra da ono što je sada uradio Satler izlazi iz njegovih nadležnosti.

„Kriza ne postoji ni u parlamentu, ni u Vladi. Kriza postoji u opoziciji jer su oni „kao guske u magli“, niti mogu da se vrate niti da ostanu van. Zato oni traže častan način da se vrate“, kazao je on.

„Gospodin Spajić može da sastanči sa njima koliko hoće, to nas ništa ne obavezuje“, kazao je on.

stakao je da opozicija može da ostane u bojkotu koliko hoće, a mogu i da se vrate, te da ni parlamentarna većina ni Satler nijesu dužni da rješavaju probleme opozicije.

Đeljošaj nije saglasan sa Kneževićem te da dobru volju ambasadora vidi veoma pozitivno.

„Mislim da je premijer bio na sastanku i da nema potrebe da traži saglasnost da bi sa ambasadorom EU i opozicijom postigao neki dogovor“, kazao je Đeljošaj.

On je ohrabrio da dođe do dijaloga i približavanja stavova u društvu.

0 komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare