KFOR i Albanci žele nasilno da uđu u sjeverni dio Mitrovice!?

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da juče da očekuje dalje provokacije na Kosovu i Metohiji, a 14. i 15. avgusta i pokušaj nasilnog otvaranja mosta na Ibru.

On je pozvao Kfor da reaguje i da ne dozvoli otvaranje mosta jednostrano, baš kao što su, kako je naglasio, do sada govorili:

– Mi imamo poštovanje za Kfor i vjerujemo da će Kfor svoj posao da uradi.

Predsjednik Srbije je dodao da povodom planiranja nasilnog otvaranja mosta očekuje da će u međuvremenu strane agencije pokušati da nametnu neke nove srpske lidere kojima će pomoći da ih prikažu navodno hrabrima, iako to nisu.

– Oni će u stvari pokušati da ih odvoje od Beograda i da kažu da ih više Beograd ne zanima, pa da sa Kurtijem dogovaraju kako da budu njegove sluge, a da u stvari rade za strane interese – rekao je Vučić.

U međuvremenu, obavljeno je testiranje izdržljivosti, odnosno otpornosti za saobraćaj glavnog Ibarskog mosta u Kosovskoj Mitrovici koje su izveli radnici nadležnog prištinskog ministarstva. Nastavljeni su radovi koji nagovještavaju da će prištinske vlasti uskoro otvoriti most koji povezuje gradsko jezgro sjeverne Mitrovice sa južnim, albanskim dijelom grada.

Četiri natovarena kamiona od 16 tona testirala su nosivost mosta, radnici izvode površinske radove na gornjem dijelu konstrukcije, dok su protekle nedelje farbali donji betonski dio.

Prištinski političari se utrkuju u najavama otvaranja mosta za saobraćaj. Juče je njihov ministar infrastrukture Ljiburn Aliju poručio da nema razloga da se most ne otvori. Sve te izjave stižu uprkos protivljenju Srba, koji su sa velikog narodnog skupa poručili da bi time njihova bezbjednost bila dodatno ugrožena, ali i uprkos stavu koji su iznijeli Kfor i OEBS – da otvaranje mosta treba da bude tema dijaloga u Briselu.

– Naš stav po pitanju otvaranja mosta je jasan, transparentan i dosljedan sve vreme. Svaka odluka u vezi sa otvaranjem glavnog mosta preko rijeke Ibar treba da bude donijeta u okviru dijaloga Kosova i Srbije uz posredovanje EU – navedeno je u izjavi Kfora prištinskim medijima krajem protekle sedmice, na koje su odmah reagovali pojedini albanski političari ističući da je to „unutrašnje pitanje Kosova“.

Istog stava poput stava misije Kfora je i šef misije misije OEBS u Prištini Majkl Davenport koji je poručio da zatvaranje pošta u opštinama na sjeveru i „novi predlozi“ iz Prištine da se otvori most na Ibru u Kosovskoj Mitrovici iziskuju hitnost povratka dijalogu.

– Oba ova pitanja treba riješiti u okviru procesa predvođenog Evropskom unijom – saopštio je Davenport na društvenoj mreži „Iks“.

Građani sjeverne Mitrovice i sjevera KiM u srijedu su poručili da neće dozvoliti otvaranje mosta i da će, ako treba, i svojim tijelima spriječiti taj jednostrani potez kosovskih vlasti, koji može samo podstaći dodatan strah među srpskim življem na sjeveru ali i raseljavanje. Ističu da prijeti realna opasnost od novog pogroma, budući da je glavni Ibarski most umjesto povezivanja dva dijela grada – suštinsko je mjesto napada i nadiranja Albanaca iz južnog u sjeverni dio grada.

– Odluka o otvaranju mosta inicirana od strane uzurpatora albanskih odbornika i gradonačelnika, koji je izabran sa 300 glasova onih koji nisu niti će predstavljati Srbe, ne može biti ispravna i ne mogu oni donijeti odluku o otvaranju mosta koja se tiče života Srba na sjeveru Kosova i Metohije – poručio je Nikola Kabašić, sudija iz Kosovske Mitrovice.

Podsjetivši na preko hiljadu pokušaja nasilnih upada sa ovog mosta, Kabašić je opomenuo i na sve jednostrane poteze prištinskih vlasti na sjeveru Kosova i Metohije, otimanje imovine srpskih preduzeća, zatvaranje filijala Poštanske štedionice, objekata pošta, ukidanja dinara, zabrane uvoza srpske robe na KiM, ali i zabrane Srbima da govore o problemima sa kojima su suočeni.

Dozvoliće srpski nestanak

Ni po koju cijenu nećemo dozvoliti otvaranje glavnog Ibarskog mosta koji razdvaja sjeverni i južni dio grada, poručili su Srbi iz severne Mitrovice. Podsjetili su da se na tom mostu od 1999. godine dogodilo više od hiljadu etnički motivisanih napada Albanaca iz južnog, albanskog dijela grada. U 126 sukoba upotrijebljeno je oružje, suzavac, šok i dimne bombe, gumeni meci i bojeva municija obilježili su sve velike sukobe, a dvoje Srba je ubijeno 17. marta 2004. godine dok je na desetine ranjeno. Ukoliko međunarodna zajednica dozvoli režimu Aljbina Kurtija da otvori ovaj most to znači da će dozvoliti nestanak Srba sa ovih prostora – zaključili su Srbi sa sjevera KiM.

0 komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare