Dobrosavljević: DPS će suočiti sa istinom!

Iza nasilnih protesta crnogorskih šovinista na Cetinju stoje ostaci bivše vlasti DPS. Milo Đukanović želi da pošalje poruku da je spreman da izazove nestabilnost u zemlji ako bude osjetio da neka od istraga koje tužilaštvo u Crnoj Gori vodi bude usmjerena ka njemu i njegovoj najbližoj porodici.

Ovako politički konsultant Vladimir Dobrosavljević objašnjava ono što se dogodilo na Cetinju prije i tokom početka proljećnog zasedanja Skupštine Crne Gore.

Podsjećamo, grupa crnogorskih šovinista okupila se u crnogorskoj prijestonici da protestuje protiv predsjednika crnogorskog parlamenta Andrije Mandića, uzvikujući uvrjedljive i nacionalističke parole, nazivajući Mandića „fašistom“.Jedna grupa njih jajima je gađala automobil poslanika Nove srpske demokratije Jovana Vučurevića. Bilo je i dima. Demonstranti su druge poslanike koalicije Za budućnost Crne Gore gađali topovskim udarima i petardama. Zasijedanje parlamenta obezbjeđivale su jake policijske snage.

Ni u skupštinskoj sali nije prošlo bez incidenata koji su izazvali poslanici DPS – vođena je žučna rasprava na ivici incidenta, nekoliko puta prekidana.

Milova frakcija širi mržnju

Nasilje za vrijeme ustoličenja mitropolita Joanikija, protesti protiv posjete predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, protesti protiv Andrije Mandića, dio su istog narativa, smatra Dobrosavljević.

Međutim, realna snaga grupacije okupljene oko Đukanovića nije velika, dodaje on. Prema njegovim riječima, to se moglo vidjeti po tome da protesti nisu okupili čak ni većinu građana Cetinja, koje je dugo važilo za sredinu u kojoj postoji ogroman animozitet prema srpskoj nacionalnoj zajednici.

„Dakle, i oni su bojkotovali skup jer shvataju da se radi o avanturi koja može da ugrozi bezbijednost svih građana Crne Gore. To je, zapravo, način na koji je frakcija okupljena oko Đukanovića godinama vladala Crnom Gorom. Ono što se događalo za vrijeme njihove vlasti ostavilo ih je u uvjerenju da mogu da rade šta god hoće i da će proći nekažnjeno“, ističe Dobrosavljević.

Kroz organizovanje ovakvih protesta Milo Đukanović pokušava da minimalizuje svoje povlačenje iz politike time što je prepustio političko vođstvo, ali iz sijenke i dalje vuče konce, kaže on.

„Iskreno, ne mislim da i sadašnji vrh DPS-a ima previše veze sa ovim, koliko veze imaju još nerasvetljeni i neraskrinkani centri moći unutar DPS, koji su činili višedecenijsku vlast u Crnoj Gori“, kaže Dobrosavljević.

Ako crnogorske institucije konačno krenu da rade svoj posao i krenu u procesuiranje svih pripadnika bivšeg režima koji su činili krivična djela, pokušaji daljih podjela i ekstremizacije jednog dela građana Crne Gore doživljavaće sve više neuspjeha, smatra Dobrosavljević.

„Građani će se okrenuti temama od kojih im zavisi život i svima onima koji njihovu bezbijednost, imovinu i živote uvode u rizik, polako će okretati leđa“, kaže on.

Uskoro sledi suočavanje DPS sa istinom

Iako odbijaju da se suoče sa činjenicom da više nisu na vlasti, otrežnjenje uskoro slijedi. Biće dokazano da afera iz 2016, poznata kao afera „Državni udar“ nije bila čak ni farsa, već tragikomičan pokušaj Đukanovićevog režima da se na najbrutalniji način obračuna sa političkim neistomišljenicima, dodaje.

Prije nekoliko dana građani su mogli da svedoče izjavi svedoka saradnika u slučaju „Državni udar“, Mirka Paje Velimirovića, koji je u intervjuu crnogorskim medijima optužio bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Sašu Čađenovića da stoje iza montaže tog sudskog procesa, kao i da su ga primorali da lažno svedoči kako bi optužio lidere Demokratskog fronta Andriju Mandića i Milana Kneževića, ali i generala srpske policije u penziji Bratislava Dikića.

Velimirović je, kako je rekao, na saradnju sa Katnićem i Čađenovićem pristao jer se plašio za živote članova svoje porodice.

Ovaj slučaj, prema Dobrosavljevićevim riječima, najbolje svjedoči o karakteru režima Mila Đukanovića, koji se, kako kaže, može uporediti sa najgorim diktaturama koje su nekada vladale u Africi i Latinskoj Americi.

0 komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare