BS nije glasao za anketni odbor, ima li smisla da se sa njima i dalje tvori vlast?!

Skupština Crne Gore 20. februara je usvojila odluku o otvaranju parlamentarne istrage i formiranju Anketnog odbora, povodom politički motivisanih ubistava koja su se dogodila od uvođenja višestranačja i napada na novinare i druge slobodne intelektualce.

Za odluku o formiranju anketnog odbora koji će se baviti “Crnim trojkama” glasala su 44 poslanika, međutim među njima nije bilo glasova Ilira Čapunija i poslanika Bošnjačke stranke.

Foto: Printscreen/YouTube

Na zasijedanje parlamenta nijesu došli opozicioni poslanici, kojima je predsjednik Skupštine Andrija Mandić ranije izrekao mjeru udaljenja od 15 dana, kao ni nekoliko poslanika opozicije kojima nije izrečena ta mjera.

Ono što je interesantno je da je Mandić izjavio da će se Anketni odbor baviti i slučajem targetiranja bošnjačke i albanske nacionalne zajednice u operacijama „Lim“ i „Orlov let“.

Iako je ovo korak ka daljoj demokratizaciji društva i dio procesa suočavanja sa burnom prošlošću, Čapuni i kolege poslanici iz Bošnjačke stranke, koji su inače dio vladajuće većine, a njihov lider Ervin Ibrahimović jedan od ministara i potrpredsjednik Vlade, odlučili su da je ipak bolje da se ne potpomognu pozitivne promjene u Crnoj Gori. Čapunijev kolega Fatmir Đeka je takođe ministar u Vladi, koji je prisustvovao i govorio na nedavno održavnom 10. Kongresu DPS-a, kojem su prisustvovali i članovi Bošnjačke stranke.

BS kao po običaju gleda samo sopstvene interese

Nevjerovatno je da su poslanici Bošnjačke stranke odlučili da ne podrže formiranje Anketnog odbora, a da su u isto vrijeme dio vlasti. Nejasno je da li kod njih postoji strah da će parlamentarna istraga i Anketni odbor naštetiti njima i njihovih bivšim kolegama iz vlasti (Demokratskoj partiji socijalista) ili Ervinova družina smatra da će rješavanje spornih pitanja usporiti proces EU integracija Crne Gore…

Mada, moguće je da kao i uvijek da u Bošnjačkoj stranci vagaju razmišljaju o svojoj budućnost, te ne žele da se zamjeraju bivšim koalicionim partnerima, sa kojima bi izgleda voljeli ponovo da vladaju.

Inače, predsjednik Skupštine Andrija Mandić juče je između ostalog rekao da je prethodna vlast (na čelu sa DPS-om) stvorila narativ da je za evropske vrijednosti, te da je sada vrijeme da se kaže “dosta” i da se pokaže Evropi i svijetu kakav je sistem u Crnoj Gori ustvari bio.

Foto: Printscreen/YouTube/Skupština Crne Gore

“Ovo nije puka procedura, već istorijska uloga koja je pripala nama”, kazao je Mandić.

On je rekao da moraju da Crnoj Gori vrate dostojanstvo i istakao da je potrebno nastaviti da se radi hrabro i odlučno, kao i prethodnih mjeseci i kao što rade tužilaštvo i policija.

Ilir Čapuni (Foto: Forca)

Izgleda da se Čapuni i Bošnjačka stranka ne slažu sa predsjednikom Skupštine, jer vjerovatno smatraju, poput poslanika DPS-a, da je ovo politički obračun, a ne korak da demokratizaciji i finalizaciji evropskog puita Crne Gore.

2 komentara
Najviše glasova
Najnovije Najstarije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Шта се друго очекивало од патолошки болесних србомрзаца ,па и ако је влада ,мање више ,анти српска

Ovi ljudi nijesu dorasli mjestu i ulozi koju bi trebalo da imaju. Ne mogu gledati samo lične i Muslimanske interese ( ja ne znam šta je to bošnjak-valjda Musliman sa boš pumpom?), a ostati nijemi na najveći problem Crnogorskog društva! Takvima nije mjesto u Vladi .