AERODROMI DRMAJU VLADU, KO JE PRAVI GAZDA

Piše, Perica Đaković


Već dugo se šuška o nejedinstvu mišljenja unutar same vlasti, a to znači Vlade u Crnoj Gori. Tu podjeljenost načelo je pitanje zakupa plaža na tenderu Morskog dobra, odnosno vanredno pomjeranje završnog termina na, kažu, mig koji je stigao iz samog vrha Vlade, a sproveo ga najviši menadžment Morskog dobra kao posljedičnu vezu sa njegovim izborom.
Da je, po onoj staroj narodnoj, ipak „nešto trulo u državi Danskoj“ potvrdilo nam je pitanje koncesija o Aerodromima Crne Gore. Prvo smo umjesto tri očekivane ponude na raspisani tender, dobili dvije, a onda i priču oko rada tenderske komisije. Prvo se pronio „aber“ da neki članovi komisije podnose ostavku, pa potom da se ipak komisija sastala u kompletnom sastavu i bodovala prispjele ponude. Bodovanje komisije izazvalo je reakciju konsultanta iz Svjetske banke sa najavom da će se povući, jer je on dao 95 bodova jednoj ponudi (južno koreanskoj kompaniji), a komisija toj ponudi stavila praktično rampu. Naknadni se otkrilo da je prilikom bodovanje komisije potpredsjednik Vlade, a ujedno predsjednik Komisije, Nik Đeljošaj jednu ponudu, izgleda baš tu ponudu iz Južne Koreje, bodovao sa 0 bodova, dok je drugi član komisije drugoj ponudi dao isto 0 bodova. I sve bi to bilo u redu da jutrošnji sastanak Komisije nije otkazan od strane Vlade nakon sinoćnje elektronske sjednice i nakon oglašavanja samog premijera, koji je nakon stava IFC-a izrazio sumnju u transparentnost rada komisije. Da, i sve se to dešava baš u neradnu nedjelju, koja će izgleda ipak biti radna ali i vruća za samu Vladu, gdje je došlo do različitih stavova i to između predsjednika Spajića i potpredsjednika Đeljošaja i njihovih oprečnih izjava.
U svakom slučaju, ovo me podsjeća na misao jednog Andrićevog literarnog junaka. „On laže s neminovnošću prirodnih pojava. On laže kao što vjetar duva, kao što pseto laje, petao pjeva, laže jer ne može drukčije. On od prirode ima dar laganja, kao što drugi imaju savršen sluh i lijep glas“, napisao u svom djelu naš jedini nobelovac. Da ne zaboravim radi transparentnosi da kažem da je drugi ponuđač luksemburško-američka korporacija dobila 80 bodova a što je minimum za prolazak u nastavak postupka.
Kako će Vlada odlučiti na vanrednoj sjednici u ovoj neradnoj nedjelji na koju su pozvani kao i svi članovi komisije, njih 13, zavisi i od toga da li će se na predlog Đeljošaja sastati i predstavnici parlamentarne većine, koji se inače po pravilu sastaju kad treba riješiti goruće probleme, a ovo je izgleda jedan od tih. Inače, nezvanično Spajić bi prije toga trebalo da održi i konsultacije sa članovima rukovodstva svoje stranke Pokreta Evropa sad.
Izgleda da je pismo IFC-a mnogo bitnije za premijera Spajića i put Crne Gore u EU nego stav direktno Brisela vezan za nedavnu priču oko potpisanog Sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima oko saradnje u turizmu i razvoju nekretnina. Kolika je dubina unutrašnjeg razmimoilaženja u Vladi govori i izjava Nika Đeljošaja da velika većina članova Komisije ne vjeruje u postupke IFC-a, teda neće dozvoliti da se ponizi Vlada i država podnoseći izvještaje konsultantima koje ona plaća, umjesto da je put obrnut. „Pored mene još najmanje 9 članova komisije, koji su pokazali profesionalnost i nisu prihvatili da neko upravlja sa nama. Legitimno je pravo da neko više vjeruje IFC-u nego svojoj Komisiji“, rekao je između ostalog Đeljošaj.
Ostaje nam da vidimo da li je koncesija za aerodrome politički ili neki drugi potres koji je ovog vikenda pogodio Vladu Crne Gore, ili će na kraju biti politički onom starom „tresla se gora, rodio se miš“!
Perica Đaković

0 komentara
Najviše glasova
Najnovije Najstarije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare