Голијанин Никола Канкараш промовисао књигу о Томи Здравковићу
У оквиру Октобарско репертоара „Никшићка културна сцена 2024“, синоћ је у сали „Захумља“ промивисана књига „Тома Здравковић – Записано у времену“, аутора Николе Канкараша. О књизи су говорили, у име издавача Никола Марковић, директор РТВ Никшић, магистар Горан Радојичић, лектор, музичар Иван Пековић и аутор. У уводном дијелу промоција модераторка вечери Кристина Радовић, историчар умјетности прочитала је кратку биографију Томе Здравковића (1935 – 1991), легенде народне музичке сцене и врхунског ерстрадног умјетника, који је среднимо 50-тих година прошлог вијека започео музичку каријеру.
-У почетку каријере пјевао је по кафанама и ресторанима широм Југославије. Своју прву плочу снимио је за издавачку кућу „Дискос“ 1963 године. Пет година касније, његов нагли успон почиње, када је у загребачком „Југотону“ снимио плочу „Циганка“, која му је отворила пут у врх југословенске естраде. Током тродеценијске каријере снимао је шлагере, романсе староградске пјесме. Највећи број својих пјесама сам је писао. Поводом тридесет година од смрти Томе Здравковића, редитељ Драган Бјелогрлић снимио је филм и серију „Тома“ и документарни филм „То је Тома“ у режији Владимира Ристића – рекла је Радовић.
Никола Марковић је истакао да су у име издавача РТВ Никшић поносни на промоцију књиге младог и талентованог Николе Канкараша и да је ова књига његова најбоља дефиниција стваралаштва.
-Луцидно, ненаметљиво, провокативно, али са префињеним укусом и дозом мјере, Канкараш презентује стваралаштво и живот Томе Здравковића. Користећи бројне изјаве и интервјује ствара једну додатну стварност о животу и времену у ком је живио Тома. Он надограђуије стварност на онај начин на који је то радио Тома својим пјесмама. Истовремено он портретише не само једног умјетника већ и једно вријеме. Дух епохе која је за нама, које је носталгично. Ова књига између редова проткана је носталигијом за Томом и за нама самима, за оно што смо били и осјећали и шта је могло бити док смо слушали ове легендарне хитове. То је оно што нам ова књига задаје као задатак, како да протумачимо своју тугу које у нама буде Томине пјесме, како да дефинишемо тај бол, који нас истовремено чини и тужним и срећним – рекао је Марковић.
Горан Радојичић је рекао да је његова генерација одрастала у деведесетим „лудим“ годинама са пјесмама рокенрола и турбо фолка, ипак је могла да се упозна са пјесмама Томе Здравковића кроз разна дружења и дочеке Нових година.
-Ова књига и Николин рад појавило сеу правом тренутку у вријеме када се појавио и филм и серија „Тома“ и када је цијели регион након тридест година имао прилику да се подсјети онога што је Тома радио, а да неке нове генерације науче нешто о њему. Простим језиком речено ова књига је питка и лака за читање, а то је својеврсно умијеће јер је блиска обичном читаоцу. Ова књига има своју аутентичност, јер је поткрипљења текстовима и разговорима са људима који су познавали Тому Здравковића. За њен настанак заслугу је имао и Зоран Калезић, човјек кога смо нажалост заборавили, али то је једна од мана црногорског друштва да се брзо забораве људи коју нешто вриједе – рекао је Радојичић.
Модератор вечери Кристина Радовић прочитала је један дио из рецензије књиге Александра – Саше Зајовића, књижевника и бившег главног и одговорног уредника „Илустроване политике“.
-Е зато ову књигу доживљавам ван сваке сумње као вишеструко значајну јер нам она између редова указује да смо у протеклом времену изгубили исконске и неке друге вриједности, којер иначе стичемо самим чином рођења – пише у рецензији.
Иван Пековић, човјек који је свој професионални живот посветио хармоници и народној музици који је причао о вишедеценијскм познанству и сарадњу Томе Здравковића и шефа Народног оркестра Радио-телевизије Србије Љубише Паповића.
-Посебни ми је драгао што сам успио да спојим аутора књиге са Љубишом Паповићем, који му је дао неке врло значајне информације да употпуни ову причу коју је почео. Вријеме је доказало да су Томове пјесме биле врхунске и као пјесника и као интерпретатора и као композитора – рекао је Пековић.
Никола Канкараш (1995) рођен је у Никшићу, гдје је завршио основну школу и гимназију. Дипломирао је 2018. године на Факултету политичких наука у Подгорици, на смјеру Међународни односи. Као новинар радио је у Информативној агенцији МИНА, Радио телевизији Подгорица и Радио телевизији Никшић.
Овом књигом Никола Канкараш се бави последних десет година у којој се налазе тредесетак интервјуа и текстовс о његовој породици, пријатељима, колегама и сарадницима, који су илустровани са око 300 фотографија.
-Промоција моје књиге има посебну драж у мом родном граду, јер наш Никшић је град боема и умјетника који има пуно личности попут сензибилитета Томе Здравковића, којег можда и ја носим у себи. Ове године имао сам част да посјетим великог Црногорског и Југословенског умјетника Николу Каровића, који ће у децембру напунити 91 годину. Много је Црна Гора изњедрила умјетника на свим пољима, зато се надам да ће то бити неки лајк мотив, неке моје наредне књиге, јер не планирам да се зауставим на овоме. Ова књига ми утире пут за неке наредне пројекте у овој материји којом се ја бавим дуго година. – рекао је аутор књиге „Тома Здравковић – Записано у времену“, Никола Канкараш.
Првенац никшићког новинара и публицисте до сада је промовисан на Сајму књига у Подгорици, на Новом Београду, у Печењевцу и Скадарлији.
Издавачи књиге су РТВ Никшић, Космос издаваштво из Београда и Нова књига из Подгорице. Лектуру и коректуру је радио мр Горан Радојичић, док су рецензенти новинари и књижевници Александар Саша Гајовић и Раша Томановић
У музичком дијелу програма настипли си Мирко Ћалић и хармониокаш Иван Пековић.
Ж. Шапурић (ДАН)