Piše, Luka Radonjić , PREDLOG!

Manjinske stranke ljute zbog poteza šefa parlamenta Andrije Mandića. Ovaj medijski veoma reprezentativni vikend naslov na Vijestima sigurno je zabrinuo većinu vas jer… ako su ljuti onda bi možda mogli ishitreno da reaguju i izađu iz vlade? A to niko od vas ne želi, zar ne? Praksa je pokazala koliko je njihovo prisustvo u vlasti dragocjeno. I vlade Bivšeg režima DPS i Tridesetavgustovske većine, pružale su i pružaju im velike prostore, budžete, uticaje. Dakle umjesto ljutnje, izlaska iz vlade, blokiranja na mrežama i tome slično, imam bolji predlog. Ali ajmo redom.

Prvo, manjinske stranke odnosno nacionalne stranke manjinskih naroda i sagovornici Vijesti, pozivaju se na stav Evropske unije povodom Dana RS-a. Okej, a zašto se na stav EU ne pozivate kad je u pitanju tzv. Kosovo? EU je uvela sankcije Prištini zbog nepoštovanja uslova Brisela i one su još uvijek na snazi. Šta je sa tim i da li dijelite stavove EU ili A. Kurtija?

Drugo, ovo p(r)ozivanje… mora Spajić da se odredi, mora Milatović da se izjasni u vezi Mandićeve rođendanske čestitke RS-u…E pa ne moraju uopšte. Niti predsjednik, premijer i predsjednik Skupštine moraju o svakom detalju da imaju identičan stav. Recimo u Srbiji bi morali jer je tamo politička uniformisanost SNS ali u Hrvatskoj ne moraju, Milanović i Plenković imaju različite stavove po brojnim pitanjima, uzmite bilo koju temu i provjerite, pa i temu Srebrenice.

Zašto nacionalne stranke manjinskih naroda u CG insistiraju na beogradskom, a ne na zagrebačkom modelu? Takođe, oni odgovaraju svim građanima, a ne samo vama, i prije svega građanima koji su ih birali.

Treće, upravo bi Bošnjačka stranka trebala da ima sluha za različitosti. Oni poznaju sve tajne gimnastike u demokratiji. Prije 30. avgusta u bivšem režimu, posle 30. avgusta sa oslobodiocima. Podržavali Mila, sad su za Jakova. U Bijelom Polju sa DPS-om u Crnoj Gori sa PES-om. Pa ko razumije i živi sve mogućnosti koje pruža politički pragmatizam i uvažavanje razlika ako ne BS?

Četvrto, ova sintagmica „dobrosusjedski odnosi“ odnosi se i koristi se za sve države i entitete u regionu osim za one sa kojima dijelimo dvije trećine granice, sa kojima imamo najveću trgovinsku razmjenu, najviše rođačkih i sunarodničlih veza i istorije? Naravno, ako se ovo „susjedi“ ne koristi za Srbiju i Srpsku jer nismo susjedi nego braća, onda i nekako može da se shvati.

Konačno, predlog. Umjesto ljutnje, izlaska iz vlade i tome slično… Zašto, na primjer, ne podnesete predlog rezolucije o osudi učešća Vlade Crne Gore na čelu sa Milom Đukanovićem u ratnim zbivanjima devedesetih? Ako vam je toliko stalo do bliske prošlosti, izvolite. Crnogorski visoki dom parlamenta smješten u titogradskoj nižespratnici pokazao je ‘kapacitet’ da se suočava sa brojnim temama, od Podgoričke skupštine, preko Drugog svetskog rata, sve do događaja na kraju 20. vijeka. Nema sumnje da bi se uhvatio u koštac i sa ovom temom. Na taj način biste pružili i DPS-u priliku da se suoči sa prošlošću, a vjerovatno bi je jedva dočekali jer o njoj najviše i pričaju.

Je li pošteno?

0 komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare