Piše, Dejan Bešović,Lješ prvo Srpsko vojvodstvo,treći dio

Đurađ Kastriotić.- Skenderbeg – jedan od najvećih Srpskih junaka

Đurđeva porodica Kastriotić, vodi porijeklo od starog srpskog bratstva Branilović iz Zete. Skenderbegov djeda, Pavle Kastriotić, doselio se iz Zetskog sela Mataguži u Janjinu u Epiru kao srpski kefalija. Skenderbegov otac, Ivan Kastriotić, bio je knez Epira, koji je držao Mat, Kroju, Mirditu i Diber, i za razliku od svog oca, brzo je naučio lokalni gege jezik od lokalnog stanovništva. Njegova majka, Vojislava, bila je princeza takođe srpkinja , ćerka Grgura Slijepog Brankovića i unuka čuvenog srpskog viteza Vuka Brankovića
Plemstvo u Kroji srednjeg vijeka bilo je Srpsko pravoslavno, kao i porodica Skenderbega, Kastriotići. Prije osmanlijske invazije na srpske zemlje, tim zemljama je vladalo srpsko carstvo i vlastelinstvo, pa se čak i car Dušan nazivao samodržacem Srba, Grka i Bugara, a u nekim drugim izvorima nalazimo i Arvanije ( ark.PSQH .pp.23/54-17) Današnji pravoslavni Albanci,Srbi ,Vlasi ,Cincari Bogdanci ,su bili pripadnici Srpske pravoslavne crkve koja je bila najznačajnija vjerska institucija tog vremena sa osam eparhija : Skadarsko- zetska ,Lješkopoljsko- Maćka ,Tiranska – dračka, Elvasanska ,Valonsko – beratska ,Ohridska ,Dibarsko – Kulska ,Goričko – Đirska( danas Korča i Đirokastro) , Skenderbegov otac, Đorđe je bio Srbin kao i majka Vojislava .Po dostupnim podacima Istorijskog arhiva Albanije ( ARK.NM.770/60-701 pp.6) ,Muzeja naroda u Tirani ( nm.99879/14) i Skadarskog arhiva ( AShk ,2211/897 – 55) u koje smo imali uvid zvala se Vojislava ,kao i tvrđava iznad Skadra koja je preimenovana u izvjesnu i istoriji nepoznatu Rosafinu – Rosafu s kraja XIX.vijeka a zvanično 1913 .g .
Skenderbegovi otac Đorđe i majka Vojislava davali su djeci isključivo Srpska imena : Jelena, Mara, Mamica, Vlajka, Angelina su bile njihove kćeri, a Đorđe , Konstandin, Staniša, Repoš, imena su njihovih sinova .


Mara Kastriotić se udala za Stefana I Crnojevića kneza Crne Gore,
Jelena Kastriotić se udala za Pavla Balšića ,
Mamica Kastriotić se udala za Muzaku Topića
Angelina Kastriotić se udala za Vladana Arijanita ( Arijanitović ).
Vlajka Kastriotić se udala za Đoka Muzaku Topića .


Udavli su svoje ćerke za Srpske plemiće, uključujući plemićke porodice Crnojevića i Balšić ,čije je porijeklo nesporno , kao i drugih plemićkih Srpskih porodica kao što su Arijaniti ( Arijanitović ) i Muzaka ( Muždrekić ,to prezime i dan danas postiji u Republici Srpskoj ) . Sve pomenute porodice su učestvovale u Lješkoj ligi 1444. godine, što nedvosmisleno govori, da su svoje ćerke udavale za Srpske plemiće.

Pojedini moderni Albanski istoriografi navode da nije bilo braka između porodice Kastriotić i srpskog plemstva Nemanjića i Branković ,što je čista glupost ,onih koji prisvajaju Albaniju i pokušavaju da joj daju Ilirski kod ,zbog krvnog srodstva Kastriotića sa obije familije .


Neki članovi Skenderbegove porodice sahranjeni u Srpskom pravoslavnom manastiru Hilandaru, izvoru naše vjere ,kulture i nauke . Tamo su sahranjeni otac Đorđe kao i braća: Konstantin i Repoš ( monah Siluan ). Zanimljiv je dio njihove sahrane. Sahranjeni na mestu zvanom Arbanska kula. Sahranjeni su u srpskom manastiru u Hilandaru ali na mestu zvanom Albanska kula, pa šta to znači? To znači da je Arbanija bila metoh Manastira Hilandara Srpske pravoslavne crkve koji obnovili Rastko i Nemanja ( Sava i Simeon ) Nemanjići i podigli Arbansku kulu ,što se desilo i na Beogradskim terazijama skoro osam vjekova kasnije kada je podignuta zgrada Albanija .


Kada je riječ o Skenderbegu, vrijedi napomenuti da je rođen kao pravoslavac, da je prešao u islam kada je otet od Osmanlija, a pokatoličen nakon dezerterstva iz Otomansko – janičarske vojske tako da nije sahranjen u pravoslavnoj crkvi.

Sahranjen je u katoličkoj crkvi u Lješu,mada ozbiljni Albanolozi poput Akademika dr. Kaplana Burovića tvrde da se Skenderbeg pred smrt vratio u izvornu vjeru Pravoslavnu ( sr. „Njegoš i Skenderbeg“ – Ženeva 2009.g.) Kada je Skenderbeg napustio osmanlijsku vojsku, vratio se u svoju postojbinu i podigao zastavu svoje porodice u Kroji i nazvao sebe Dominus Zeta Est Albaniae . Dakle, nakon svega gore iznesenog jasno je da je plemićka porodica Kastriotić bila pravoslavno Srpskka i da su bili pripadnici Srpske pravoslavne crkve .O tome su pisali u koautorskom tekstu Arhimandrit .prof. Beogradskog univerziteta Justin Popović i Ilija Banušević ( potonji episkop Apolonski Irinej ) ,u Letopisu SKA ( sada SANU ) za 1925 .g str .13-23

0 komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare