Ministarstvo pravde ćuti: Prozivke pale, utvrđivanje odgovornosti izostalo

Mjesec dana nakon što su u javnost procurile informacije da je nekoliko lica prokopalo tunel do depoa podgoričkog Višeg suda i da je nestala zasad neutvrđena količina dokaza, nadležni još uvijek ćute o eventualnoj institucionalnoj, ali i personalnoj odgovornosti za taj slučaj. Dok su u prvim danima nakon otkrivanja afere „Tunel“ odgovornost za ovaj nezapamćeni skandal u istoriji crnogorskog pravosuđa funkcioneri vladajuće strukture, ali i opozicije, svaljivali jedni na druge, do danas niko od njih nije podnio nijednu krivičnu prijavu, niti je ovim povodom inicirana nečija smjena, piše Dan.

Na jednoj od sjednica Sudskog savjeta ministar pravde u tehničkom mandatu Marko Kovač prozvao je predsjednika Višeg suda u Podgorici Borisa Savića, prebacujući mu niz problema sa kojima se taj sud suočava zbog loše organizacije i upravljanja. Savić je to pokušao da opravda zastarjelim odredbama ZKP-a, nedostatkom novca, obustavom rada advokata, koronom i slično.

On je tada saopštio da ne prihvata odgovornost za slučaj „Tunel“, „osim što se otkrilo da je on prokopan“. Ministar pravde mu je spočitao da je kao menadžer trebalo da dostavi podatke koji se odnose na rad i probleme u radu tog suda, kako bi im se pomoglo. Međutim, i pored toga, iz Ministarstva pravde već dvije nedjelje „Danu“ nisu odgovorili da li je ministar inicirao odgovornost ili eventualnu smjenu Borisa Savića zbog propusta u rukovođenju sudom i svih afera koje se vezuju za ovaj sud u poslednje vrijeme.

– Ovdje smo da se suočimo sa ključnim problemima koji vas pogađaju. Mora svako da bude svjestan težine pozicije koju donosi mjesto sudije. Ne treba tražiti neprijatelja, nego kako da nađemo rješenje. Ne smijemo dopustiti da nam predmeti specijalnog odjeljenja budu kamen o vratu, već oni treba da budu prioritet. Ne moramo da se volimo, ali moramo da radimo na istom cilju – kazao je Saviću ministar pravde na pomenutoj sjednici Sudskog savjeta.

Savić je odgovorio da je Viši sud maksimalno transparentan u radu.

– Jutros sam imao pet suđenja, sve možete da znate i sve je poznato šta se radi. Dobijate godišnje izvještaje i podatke, tako da ste obaviješteni o svemu što se dešava. Ne vidim na osnovu čega ste zaključili da u nekome vidimo neprijatelja. Institucije treba da brane sudije, barem u situacijama kada su u pitanju uvrede, ucjene i sumnja u naš rad. Sudije imaju osjećaj da iza njih niko ne stoji. Sudska strana je u slučaju „Tunel“ ostala sama – kazao je Savić.

Da se Viši sud susreće sa nizom problema u poslednje vrijeme najbolje pokazuje podatak da u ovom trenutku imaju zaostatak od 138 predmeta Specijalnog odjeljenja i da se okrivljeni pripadnici raznih kriminalnih grupa skoro svakodnevno puštaju iz pritvora zbog neažurnosti i neblagovremenog postupanja.

Savić je na istoj sjednici Sudskog savjeta potvrdio da se svake godine na istom nivou povećava zaostatak predmeta jer se ne rješava priliv.

– Danas imamo 138 predmeta. Sada imamo šest sudija u Specijalnom odjeljenju. Nikad tu nismo imali više sudija, ali to ne može da riješi priliv. Ima puno razloga što se ne rješavaju predmeti. Zakonik o krivičnom postupku iz 1977. je prevaziđen i mnoga rješenja koja su nekada postojala sada su neadekvatna – rekao je Savić i predložio izmjenu ZKP-a.

Ministar pravde nije bio saglasan sa ovim stavom predsjednika podgoričkog Višeg suda.

– Predmeti organizovanog kriminala previše kasne. Da li ste uputili sudije na norme koje moraju da poštuju? Postoji način na koji se mogu izbjeći situacije da se predmet ne dovede do kraja i da se ne presudi. Svi treba da budemo svjesni svojih ovlašćenja i odgovornosti, moramo biti spremni da izađemo pred lice javnosti i institucija i da prihvatimo činjenice i propuste u rukovođenju Višeg suda – kazao je Kovač.

Afere planu, pa se ugase

Krajem prošle godine planula je, ali je brzo i ugašena, afera oko navodnih malverzacija prilikom raspodjele predmeta u podgoričkom Višem sudu, a građani su, u konačnom, ostali uskraćeni za zvaničan odgovor da li je bilo zloupotreba. Naime, Ministarstvo pravde ni tada nije odgovorilo na pitanja „Dana“.

– Pravosudna inspekcija izvršila je vanredni inspekcijski nadzor u Višem sudu u Podgorici i utvrdila da je dovedena u pitanje slučajna raspodjela predmeta, odosno delegiranje sudija u vijećima, što je zakonska obaveza i pravilo, a uvedena je praksa da predsjednik suda sam odlučuje o sastavu vijeća, što ostavlja mogućnost za eventualne zloupotrebe – saopštili su tada iz ministarstva.

Kao jedna od mogućih zloupotreba tada se pominjalo i formiranje vijeća u predmetu u kom je optužena bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica.

Foto: Vlada Crne Gore

izvor: Dan

0 komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare