Mnogo puta su crnogorski građani čuli rečenicu: „Pravda je spora, ali dostižna“. Međutim, izgleda da je u Crnoj Gori pravda još uvijek nedostižna, jer mnogi koji bi trebalo da provode svoje slobodno vrijeme u kompleksu spuškog zatvora, pušteni su da se brane sa slobode.
Najveće crnogorske patriote izgleda da imaju mnogo neistrošenih kredita, pa izlaze iz pritvora svako malo, a suđenja im se odlažu iz raznih razloga.
Od promjene trodecenijske vlasti u Crnoj Gori u avgustu 2020. godine, ruka pravde krenula na mnoge bivše funkcionere, tužioce, šefove policije, čelnike pravosudnih instanci… Ali da bi se proglasili krivim potrebno je da se finalizuju sudski procesi, ukoliko do njih dođe.
Bivšoj predsjednici Vrhovnog suda Vesni Medenici lisice na ruke stavljene su 22. aprila 2022. godine na podgoričkom aerodromu zbog sumnje da je član kriminalne organizacije koju je navodno formirao njen sin Miloš. Oni se sa više lica terete za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo krijumčarenje, produženo krivično djelo davanje mita, primanje mita, zloupotreba službenog položaja, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, teška tjelesna povreda i sprečavanje dokazivanja. Medenica je trenutno na slobodi, dok je njen sin i dalje u spuškom zatvoru, a juče mu je odbijeno jemstvo od čak 1.45 miliona evra. Miloš je htio da se brani sa slobode kao njegova majka.
Na slobodi je trenutno, uz jemstvo, i bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, koji je uhapšen 9. maja 2022. godine zbog sumnje da je počinio krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i zloupotreba u stečajnim postupcima. Sud je 22. novembra 2023. godine prihvatio jemstvo za Blaža Jovanića u iznosu od 768 hiljada evra u nekretninama.
Veljović i Stojanović na slobodi
Bivšem direktoru Uprave policije Veselinu Veljoviću lisice na ruke su stavljene 24. jula 2023. godine zbog sumnje da je počinio krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba službenog položaja i krijumčarenje. Ipak, 18. jula 0ve godine i Veljović je pušten da se brani sa slobode, po odluci Vijeća Višeg suda u Podgorici, na čelu sa sudijom Vesnom Kovačević.
Njemu je u spuškom zatvoru nakratko pravio društvo i Slavko Stojanović, takođe bivši šef crnogorske policije, koji je uhapšen 18. novembra 2023. po nalogu SDT-a zbog sumnje u zloupotrebu službenog položaja u vezi sa švercom cigareta. Međutim, Stojanović je već 12. decembra 2023. godine pušten na slobodu.
Na slobodi je i Dejan Knežević, bivši pomoćnik direktora policije, kojeg su kolege uhapsile 22. marta 2023. godine prošle godine, a SDT ga sumnjiči za odavanje tajnih podataka pripadnicima „kavačkog klana“ koji se terete za šverc droge i pranje novca.
Dva pobratima na istim mukama
Odnedavno je u istražnom zatvoru u Spužu i Zoran Lazović, koji je ne tako davno vodio glavnu riječ u policijskim krugovima. On je uhapšen 14. aprila ove godine. Lazović je dugo godina bio ključni operativac tajne policije, a od 2019. do marta 2021. bio je šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. SDT ga tereti za učešće i stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja. Iza rešetaka je i Zoranov sin, bivši tajni agent Petar Lazović, koji je kasnije prešao u Odsjek za posebnu operativnu podršku kojim je rukovodio njegov otac.
Pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja istog dana su stavili lisice na ruke i bivšem glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću, kojeg SDT sumnjiči da je po nalogu Zorana Lazovića štitio „kavčane“ od krivičnog gonjenja.
Katnićev nekadašnji zamjenik Saša Čađenović u pritvoru je od hapšenja 9. decembra 2022. godine, a i on je osumnjičen za saradnju sa „kavačkim klanom“.
Viši sud u Podgorici prihvatio je predlog odbrane i Čađenovića pustio da se 11. jula 2024. godine brani sa slobode uz mjeru nadzora – zabranu napuštanja stana.
Direktorica ASK-a takođe slobodna
Specijalni policijski tim je 17. aprila ove godine uhapsio direktoricu Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelenu Perović zbog sumnje da je tokom prošle i do aprila ove godine učinila produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Međutim, ona je dva dana kasnije puštena da se brani sa slobode.
Čekaju se bolji dani
I dok se javnost nada da će ruka pravde ipak stići do svakog pojedinca odgovornog za haos u kojem se nalazi Crna Gora nakon njihove tridesetogodišnje vladavine, i da će ti pojedinci ukoliko budu optuženi provesti zasluženi odmor u Spužu, čekamo da se sprovede reforma pravosuđa i da se stvore uslovi da Crna Gora konačno postane demokratska država vladavine prava