„Kavački klan“ stoji iza ubistva Ljubiše Mrdaka, izjavio je u emisiji „Referat“ na Gradskoj TV Petar Vuković, predstavnik porodice Mrdak.
„Po mojim saznanjima, svi uhapšeni su bili dio ‘kavačkog klana’. ‘Kavački klan’ je državni projekat, kao što je i tužilaštvo. Negdje je neko morao da ima neku dodirnu tačku s nekim, na koji način ne znam. Moje mišljenje je da je to bilo i dan danas držim da je to tako“, rekao je Vuković.
On je podsjetio kako je izgledao 20. oktobar 2021. godine, kada je ubijen Ljubiša Mrdak.
„Grupa kriminalaca, ili kako da ih već nazovem, izvršila je pljačku novca namijenjenog za socijalna davanja opštine Nikšić. Njih je pokušao da onemogući radnik obezbjeđenja, sa još jednim radnikom pošte. U toku njihove akcije Ljubiša Mrdak je smrtno stradao“, objasnio je Vuković.
Podsjetio je da je potom nastala totalna konfuzija i da je porodica dobila informacije s različitih strana.
„Totalna konfuzija je bila. Dosta je to išlo po nekoj inerciji, dosta je moglo da se čuje raznih priča od građana, očevidaca i od ljudi koji su radili u sektoru obezbeđenja u drugim agencijama. Mene je obavijestio Blažo Petrović, kao predsjednik Sindikata zaštitara možda 10-15 minuta od pucnjave“, rekao je Vuković.
Ovakva presuda ne može da opstane i Apelacioni sud će presudu ukinuti, jer ima puno nedostataka koji se uočavaju na prvi pogled, istakao je advokat Dragomir Ćalasan.
„Imamo četiri faktora. Prvi faktor je policija. Policija treba da izvrši uviđaj u skladu s naredbama koje daje tužilac. Da li su oni uradili to kako treba ili ne, to treba vidjeti u papirima koji se nalaze u spisima predmeta. Lično mislim da nije urađeno, ali to treba vidjeti kada vidimo svu dokumentaciju. Drugo, tužilaštvo je pristupilo tome dosta površno, jer ako jedan predmet preuzme jedan tužilac, onda on taj predmet treba da završi do kraja. Međutim, mi imamo situaciju da su se tužioci mijenjali kao na traci. Tužilaštvo priprema optužnicu, ona dalje treba da ide na potrvđivanje. U potvrđivanju optužnice treba da učestvuje sudsko vijeće, oni su trebali da potvrde da li ta optužnica stoji ili ne stoji. Vijeće je dozvolilo da ide dalje. Ako vjerujemo sudiji, ta optužnica nije bila dobra. Tu imamo zadatak i za Vrhovno državno tužilaštvo da preispita kako je optužnica napravljena, i obavezu sudije Vrhovnog suda da ispita kako je Vijeće radilo“, objasnio je Ćalasan.
Poručio je da se u ponovnom postupku mora obazrivije raditi jer smo, kako je rekao, ovaj slučaj olako i traljavo izveli.
„Doveden je u pitanje integritet i kredibilitet pravosuđa u Crnoj Gori, a ono je inače poljuljano“, rekao je Ćalasan.
Predsjednik sindikata zaštitara Crne Gore Blažo Petrović rekao je da se ubistvo Ljubiše Mrdaka moglo spriječiti da su ispoštovane procedure u firmi koja se bavi obezbjeđenjem, ali i u samoj pošti.
Petrović je skrenuo pažnju na niz nedostataka kada je riječ o radu firme koja se bavi zaštitom, ali i unutar pošte i njenog obezbjeđenja.
„Sama pošta nije obezbijedila prilaz mjestu događaja. Po mojim saznanjima plato gdje su došli iza pošte nije bio dovoljno pokriven sigurnosnim kamerama, bio je zauzet drugim vozilima kojima nije bilo mjesta tu i nisu imali zaštitara koji je trebalo da dočeka vozilo i da osmatra, te da u slučaju da primijeti nešto nije u redu da javi na vrijeme“, rekao je Petrović.
Sa druge strane, kako je naveo, firma nije obezbijedila dovoljan broj pratilaca vrijednosti za takvu namjenu.
„Toga dana su trebala da budu najmanje tri pratioca zbog sume novca koja je bila u opticaju. To su znali iz pošte i mogli su da sugerišu firmi da obezbijedi više pratilaca. Ili su na kraju krajeva mogla dvojica da rade neposrednu pratnju a dvojica iza njih naoružani sa vozilom koje bi ih pratilo i zatvaralo prilaz blindi da eventualni napadači ne bi mogli da priđu. A to se upravo i desilo“, rekao je Petrović.
On je dodao da su, prema informacijama sa kojima raspolaže, napadači prethodnog mjeseca boravili u Nikšiću.
„Oni su opservirali lice mjesta mjesec ranije kada su bila socijalna davanja, to traje nekih pet dana, oni su to posmatrali i zaključili da to mogu da izvedu na taj način i sa što manjim rizikom po njih. Sama situacija da su napadači pristupili tome nedjelu sa automatskim naoružanjem mi ukazuje da su nekih 99, 9 odsto bili spremni da ubiju“, rekao je Petrović.
On je naveo još neke od propusta unutar firme.
„Njihovo vozilo nije imalo sredstva veze, nije imalo GPS uređaj, a jedan od čllanova ekipe trebalo je da ima panik taster“, rekao je Petrović, dodajući da ni pancir koji je Ljubiša nije bio adekvatan.
„To su praktični razlozi, pancir prelazi iz ruke u ruku, on ima svoj vijek trajanja. Taj pancir on nije mogao da nosi a da bi bio efikasan u svom poslu“, rekao je Petrović, a prenosi „Gradski“.