У Толошкој шуми, поред хрватске амбасаде, налази се монументални споменик савезничким пилотима који су, између осталог, у Другом свјетском рату, Подгорицу буквално сравнили са земљом и убили њеног сваког петог становника.
Како смо већ писали, Подгорица (тада варош са 15.000 становника) је тешко страдала у Другом свјетском рату од бомби које су испуштали савезнички авиони од 5.маја 1944 – до Ђурђевдана –убивши најмање 2850 људи , а још толико је задобило озбиљне повреде.Све зграде у ширем дијелу центра од Забела до Нове вароши,биле су уништене, што можете видјети и на фотографији. Тим жртвама главни град Црне Горе се није одужио, иако је то највеће страдање града у његовој историји. Једино је једна пронађена бомба закачена на три шипке, у дворишту зграде бивше СДК, остављена да свједочи о Мајском бомбардовању 1944. године. С друге стране, градски челници ДПС-а на челу са Миомиром Мугошом одужили својим крвницима.Битно је напоменути да је породица Мугоша у самом градском језгру доживјела прави масакр .У великом рову гдје се данас налази та бомба -споменик погинуло је њих 25. На натпису на споменику стоји „Посадама савезничких авиона палим за слободу 1939-1945“. Споменик је у бијелом камену, на ексклузивном мјесту , на ободу борове шуме, са клупама около – ваљда да стари Подгоричани долазе ту на ходочашће и захваљују онима који су убијали њихове претке. Са једне стране постамента је горе цитирани натпис, са опречне – плоче са британском, америчком и црногорском заставом, испод фигуре која личи на птицу пресјечену у њеном подножју. Подгоричкој општини су за овај споменик средства донирали америчка и британска амбасада, а у присуству њихових амбасадора , открио га је, 2012. године, тадашњи градоначелник Миомир Мугоша.
Јосип Броз-Тито који је предложио савезницима да бомбардују овај град, после консултација са Пеком Дапчевићем и Митром Бакићем (о чему је писано много пута а и посједујемо писане доказе), толико је овдје слављен да је град преименован у Титоград 13.јула 1946 .године , а недавно му је подигнут и споменик.Наводно је тај ДПС изгубио власт у главном граду Црне Горе .Споменик џелатима у Толошкој шуми остао је као свједочанство једне наказне политике коју су водили и воде градоначелници Подгорице од 19 .децембра 1944 .године до данашњег дана . Основни ред је да се овај споменик дислоцира ,макар у дворишту Америчке Амбасаде на Крушевцу или Британске амбасаде на Горици ,како би нови градоначелник увјерио старе подгоричана да је заиста дошло до смјене власти у главном граду Црне Горе .Такође и споменик Брозу,треба дислоцирати преко јавног тендера.Надамо се да има још увијек приличан број Титоиста -Титограђана који ће га радо дочекати у својем дворишту.

Дејан Бешовић
Ovo je ta Crna Gora Mila Đukanovića, aneopradano se preskaĉe I F.V.Podigli su I groblje njemačkim vojnicima koji su učinili straviĉan zločin u Pivi ! Spomenik engleskim pilotima je zločin I sramota, jer Englezi su veći neprijatelji pravoslavlja I od Adolfa!
Ovaj spomenik nepravde je verovatno podignut kao pretnja pravdi , jer do sada niko nije napravio dovoljno veliku zastavu da prekrije sram ubijanja pravdoljubivih i patriotskih ljudi.
Izmeðu ostalih porodica Andrije Ðuraševića, svi osim njega i sina mu Jova koji su službeno bili otputovali za Beograd!