Juče je jedna od udarnih vijesti bila da je uhapšen koordinator glavnog urbanističkog inspektora za Južnu regiju zbog kirivčnog djela primanja mita. Osumnjičenom su lisice na ruke stavljene 26. septembra oko 22 časa i 30 minuta, a u podgoričko Više državno tužilaštvo je sproveden juče (27. septembra) u 18:00
Uhapšeni Rade Dabetić je kod sebe imao 50.000 evra, kako je na press konferenciji rekao v.d. pomoćnika direktora Uprave policije Lazar Šćepanović.
„Obezbijedili smo dokaze da je to lice primalo novac za neizvršavanje svojih poslovnih obaveza. Pored ovoga identifikovali smo i uhapsili još pet osoba, a šesta nije uhapšena jer nije na terioriji Crne Gore“, istakao je Šćepanović.
U rješenju Višeg državnog tužilaštva kojim je Dabetiću određeno zadržavanje, navodi se da postoji osnovana sumnja da je izvršio šest krivičnih djela primanja mita, što proizilazi iz dokaza i obavještenja dostavljenih uz krivičnu prijavu Uprave policije – Sektora za borbu protiv korupcije. Zadržavanje u trajanju od 72 časa je određeno, jer postoji realna opasnost od bjekstva osumnjičenog.
Iz priloženih dokaza su zaključili da je osumnjičeni Dabetić kao službeno lice – urbanističko građevinski inspektor i kooridnator građevinske inspekcije za Bar, Ulcinj i Budvu, tokom aprila, maja, juna, jula, avgusta i septembra ove godine posredno primio mito da ne izvrši službenu radnju koju bi morao izvršiti, a da su mu u tome pomagali D.D., B.G. i B.D. Osim ovih osoba, uhapšeno je još pet lica, dok se šesto trenutno ne nalazi na teritoriji Crne Gore.
Primate mita je povezano sa nezakoitom gradnjom objekata na teritoriji Bara i Ulcinja, bez prethodno podnijete prijave i dokumentacija za građenje. Lica koja su gradila objekte su posredno, preko D.D. davali mito Dabetiću, da on ne bi zabranio građenje objekata. Iznosi koje je Dabetić navodno posredno dobijao su se kretali od 750 do 4.600 evra.
Osumnjičeni Dabetić je negirao izvršenje krivičnog djela, navodeći da je započeo inspekcijski nadzor kod jednog od lica koja su navodno davala novac Dragoviću. Priznao je da D.D.-a poznaje duži vremenski period, ali da od njega nikada nije uzimao novac, ali da je D.D. od njega pozajmio 2.000 evra, koje je uredno vratio u avgustu ove godine. Takođe, rekao je da je par puta D.D.-u pokazivao parcele i navodio ga na teritoriji Bara i Ulcinja.
Odbrana osumnjičenog Dabetića je opovrgnuta prikupljenim obavještenjima i dokazima u toku izviđaja, a posebno mjerama tajnog nadzora sprovedenim po naredbama Osnovnog suda u Ulcinju i višeg suda u Podgorici, te dokazima pribavljenim od Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, dokazima predatim od strane drugih osumnjičenih, pretresanjem stana i drugih prostorija.
Postavljen za inspektora prošle godine
Osumnjičeni Rade Dabetić je na mjesto urbanističko-građevinskog inspektora III u Odsjeku za nadzor južne regije postavljen na proljeće 2023. godine, za vrijeme tehničkog mandata Vlade Dritana Abazovića, kada je tim resorom rukovodila Ana Novaković Đurović.
Na osnovu zakonu, inspektore postavlja starješina organa na period od pet godina. On je postavljen na mjesto urbanističko-građevinskog inspektora III po oglasu koji je tadašnje Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma raspisalo 13. januara i nakon što je prošao provjeru kandidata u Upravi za ljudske resurse, 30. marta 2023. godine