Рушење Српске Цркве Пресвете Богородице у Броду Дањском

Црква Пресвете Богородице у Броду Дањском -Скадар 30. маја 1967. године.
Наредба премијера Албаније Мехмета Шехута је узроковала да црква Пресвете Богородице у Броду буде уништена динамитом и комунистичко -навифашистичким ужасом .
Према ријечима Марина Барлетија, сам Ђурађ Кастриотић је у овој склопио брак са Доником у овој цркви.
Црква Пресвете Богородице у Броду Дањском , била је романо-готичке архитектуре, которског мајстора Григорија Даскала ,једина такве врсте у Албанији изграђена у XIII вијеку и једна од најзначајнијих цркава са изузетном историјом, коју су срушили динамитом .
Дањ,као важан путни центар , на раскрсници који повезују западне покрајине са источном и сјевероисточном Српском средњовјековном државом ,био је спој двије важне етнографске покрајине, Матске кнежевине и племена Задрима.


Дањски брод је саграђен у вијеку на тачки гдје Дрим излази из средине Проклетија .
Овде је владала Српска феудална породица Захарије Дукађиновића а формирана и кнежевине Балшића .Брод Дањски је био средиште Дукађинске кнежевине.
Ђорђе II Балшић је 1396. прешао из Венеције у Дањ.
Од 1423-1443. године Дањ је два пута прелазио у руке Османлијама да би коначно био ослобођен 1443. године након општег анти-отманског устанка
Окупација Дања изазвала је сукоб између двају српских феудалалних породица Ђорђа Дукађинића и Захарије Тривалића 1445. године Након убиства последњег, град је предат његовој мајци која га је предала Венецији.Услиједио је Скендербегов захтјев да Венеција преда Дањ, што је изазвало рат између њега и Венеције. Скендербег га је опколио 1447-1448, али није могао да га заузме. Град је остао под Венецијом до 1479. године, када су га Османлије заузеле.
Црква Пресвете Богородице, у селу Селишту ,била је једна од најљепших у српским земљама.Много вјекова касније људи без идентитета, без историје ,без цивилизацијских вриједности ,културе и традиције , покушали су да униште историјске и културне вриједности српског народа .

Дејан Бешовић

0 komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare