Pogledajte govor ruskog ambasadora NJ.E. Maslenikova i aplauz prisutnih povodom njegove izjave o rezoluciji! (VIDEO)

У Подгорици отворена изложба о Петру Великом

Свечано отварање изложбе „Руско-црногорски односи током епохе Петра Великог“, посвећене 325. годишњици обуке руских морнара у школи Марка Мартиновића, одржано је у Подгорици у једном од најзначајнијих простора црногорске престонице. Представљање је одржано у крипти храма Христовог Васкрсења, где је сахрањен вољени у народу митрополит црногорско-приморски Амфилохије.

У својству представника Српске православне цркве госте је поздравио архијерејски намесник подгоричко-даниловградски протојереј Предраг Шћепановић.

Затим се присутнима обратио амбасадор Русије у Црној Гори Владислав Маслењиков, који је бројним посетиоцима честитао Дан светих Ћирила и Методија, Дан словенске писмености и културе. „Треба такође истаћи да је оно што се 23. маја догодило у Њујорку велика срамота за иницијаторе резолуције о Сребреници. Ова резолуција представља велику претњу за дијалог на Балкану и крши Дејтонски споразум. Као што знате, Русија је гласала против ове резолуције,”– изјавио је руски дипломата. Окупљени су на речи амбасадора узвратили огромним аплаузом. После уводних обраћања одржана је пројекција документарног филма и Сави Владиславићу-Рагузинском, након чега су се гледаоцима обратили редитељ филма Славица Стефановић и потомак руског грофа Бранко Вукомановић.

По завршетку манифестације публика је добила на поклон књигу „Наутика”, повећему школи Марка Мартиновића у Перасту. Том приликом, гледаоци су замолили Амбасадора Русије Владислава Маслењикова, који ускоро завршава свој мандат у Црној Гори, да потпише књиге као опроштајни поклон народу Црне Горе.

Изложба ће трајати све до Дана руског језика, 6. јуна, који је у Русији нераскидиво везан за име Александра Пушкина. Ове године ће се 6. јуна навршити 225 година од рођења великог руског песника. Посебно је симболична и чињеница да је Сава Владиславић судбоносно био заслужан за то што је Русија добила Пушкина…

Изложбу су припремили Руска државна библиотека и Руско историјско друштво уз подршку Руског дома у Београду.

Dio o Srebreničkoj rezoluciji možete poslušati od 2:27.

0 komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare