Након што је кју грозница десетковала крда говеда у Даниловграду и Никшићу, засад непозната болест прориједила је и стадо оваца пољопривредника из Никшића Јована Звицера, којем је у последње двије недјеље угинуло петнаестак оваца. Познато је да се кју грозница може појавити и код оваца.
Звицер, чија се кућа и имање налазе у селу Бајов До, које припада мјесној заједници Трубјела, каже за наш лист да је веома забринут за свој сточни сточни фонд који чине 20 говеда, 120 оваца и три коња.
– На само неколико дана прије угинића овце су се понашале нормално, али су посљедња три дана мировале и нијесу пасле, да би потом трећи дан угинуле. Прошле недјеље долазила је инспекторка и узела узорке из унутрашњих органа угинулог овна. Слично је урадио и ветеринар, који је од угинулог јагњета узео узорке и понио их на анализу. Већ недјељу дана немам никакву повратну информацију, да знам од чега су ми напрасно угинуле толике овце. Ово је врло озбиљна ситуација, не знам шта да радим, овце које пазим и домаћински држим нестају готово свакодневно, казао је Звицер за „Дан“.
Он страхује да се болест не пренесе и на његова три коња и двадесетак говеда.
– Ако се утврди да је у питању нека заразна болест која је проузроковала угинуће мојих оваца, то ће бити катастрофа, јер се бојим да ће се пренијети и на моје коње и говеда. Све ти просто, али страхујем да се не пренесе и на људе. Мислим да би овај мој случај требало много озбиљно схватити и ако је могуће што брже реаговати, јер ако ова болест ухвати маха и прошири се, биће то права катастрофа – упозорио је Звицер.
Бактеријско обољење
Кју грозница је акутно бактеријско обољење праћено високом температуром (фебрилност), узроковано рикецијама. Почетак може бити изненадан, праћен дрхтавицом, главобољом, слабошћу, малаксалошћу… Постоје велике разлике у тежини клиничке слике и у трајању обољења.
Природни резервоари су овце, говеда, козе, мачке, пси, неке дивље животиње, птице и крпељи у којима се одвија трансоваријално трансстадијално преношење и који учествују у циклусу преношења међу глодарима, већим животињама и птицама.
Пoјављује се на свим континентима. Обично се преноси ваздушном дисеминацијом рикеција које се налазе у прашини, са површина контаминираних плацентним ткивом, порођајним течностима, екскретима инфицираних животиња у погонима у којима се обрађују инфициране животиње или нуспродукти, као и у просторијама за аутопсију.
Он је нагласио да би се сва стока убудуће морала вакцинисати јер су посљедњих година разне болести, између осталих и „плави језик“, десетковале многа стада по Црној Гори.
– Засад не видим да је нека овца или говедо нешто ослабило, све је нормално. Има оваца које су мршавије од осталих, али то није никакав показатељ да се ради о некој болести. У почетку сам помислио да су ми овце заражене метиљем, али када се закоље и лаик може да види да то није у питању. Колико се ја разумијем, ова болест напада плућа животиња и од тога послије неколико дана угину. Нијесам сигуран, али то је нека моја претпоставка, јер сам видио да нема метиља, нити неких других паразита у цријевима. Шта је било било је, дај Боже само да се на овоме заврши – нада се Звицер, који живи сам у старој породичној кући у селу Бајов До.
Ж.Шапурић (ДАН)