НА МАЈЦИ ЈЕ ОТАЏБИНА: Зорица Алексић, из Никшића, једна од добитница Ордена Свете мајке Анастасије

Велиша Кадић

У КРИПТИ Храма Светог Саве у Београду, Зорици Алексић, чланици Форума жена Нове српске демократије из Никшића уручено је највеће одликовање Фондације „Дајана Пауновић“ – Орден Свете мајке Анастасије.

Приватна архива

Одличје се додељује узорним мајкама троје и више деце „које својом несебичном посвећеношћу подизању будућих поколења и демографској обнови нашег народа представљају надахнуће за читаву заједницу“. Изузетно признање Фондација додељује уз покровитељство и сарадњу са СПЦ и Владом Србије.

Зорица Алексић је мајка троје деце: Ђорђија, Александре и Јоване. И уз сву посвећеност према својој деци, несебична је и у помоћи и бризи о другима. Чланица је Кола српских сестара у Никшићу које је реализовало многе хуманитарне активности. Завршила је и два студијска програма Филозофског факултета Универзитета Црне Горе, физичко васпитање и разредну наставу.

– На мајци почивају и породица и градови и отаџбина. Једна таква мајка, Света Анастасија је родила Светог Саву, највеће и најлепше српско чедо, и зато нема веће части од те да мајке примају орден који носи њено име – каже за „Новости“ Зорица Алексић. – И ја сам једна од мајки које настоје да допринесу демографској и духовној обнови српског народа и због тога сам веома поносна. Свака жена чином рађања се највише приближава Богу и зато је свака мајка мали творац, а свако ново рођење доказ да Господ није изгубио веру у човека.

Фото: Приватна архива

Зорица са епископом топличким Петром, после уручења ордена

Наша саговорница подсећа да је осим поред многобројних криза у данашњем свету, очигледна и криза материнства, која се огледа у избегавању рађања већег броја деце.

– Колико је то погубно за једну нацију, није потребно посебно наглашавати. Као народ суочени смо са белом кугом и стога треба да стварамо што веће породице, а за то су, по мом мишљењу, способни само верујући људи. Отићу ћу корак даље и рећи да оздрављење света треба започети здравом хришћанском породицом – каже за „Новости“ поносна мајка Зорица, додајући да је породица домаћа црква, под чијим сводовима се остварује чврста вера. – Треба живети по Христовим законима, волети се међусобно и правилно васпитавати децу. Породица одвојена од цркве, од литургије, од крсне славе постаје крхка, непостојана и лако пропадљива биолошко-социјална заједница.

СРБИЈА И СПЦ ОХРАБРУЈУ

ВЕОМА ме охрабрују делатност Српске православне цркве и државе Србије која је усмерена у правцу демографске обнове нашег народа и подстицања младих брачних парова да рађају што више деце. У тој светлости сагледавам и делатност Фондације „Дајана Пауновић“ – каже Алексићева.

Фото: Приватна архива

Била првакиња Југославије и репрезентативка СРЈ у џудоу

Осим што је узорна мајка троје деце и хуманитарац, Зорицу Алексић, рођену Благојевић, многи памте и по блиставој спортској каријери исписаној златним словима. У категорији до 72 килограма била је једна од најбољих југословенских џудисткиња, вишеструка првакиња државе у својој и апсолутној категорији. Незаменљив члан Џудо клуба „Браћа Лабудовић“ који је деведесетих година прошлог века доминирао југословенском женском џудо сценом читаву деценију.

ДОДЕЉЕНО ШЕСТ ОДЛИЧЈА

ОВЕ године Фондација је доделила шест златних ордена мајкама из Србије, Републике Српске и Црне Горе. Свечаности су присуствовали премијер Србије Милош Вучевић, председница покрајинске Владе Војводине Маја Гојковић, директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Арно Гујон и у име патријарха Порфирија – епископ топлички Петар, викар Његове светости. Фондације „Дајана Пауновић“, доделила је орден трећу годину заредом. 

Титулу првака у својој категорији је потврђивала шест пута узастопно, уз две освојене у апсолутној, када је проглашавана за најбољу џудисткињу Југославије. Уз то била је пета у Европи, седма у свету… Учествовала је и на Олимпијским играма у Барселони 1992. године, као једна од 52 спортиста из СР Југославије који су због санкција према нашој земљи на овим ОИ наступали само у индивидуалним спортовима.

0 komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare