Котор“ јама код Никшића свједочанство злочина над грађанима из околине Никшића,Пиве ,Херцеговине 1942/43.године
Након пуних 76 година сумњи и скривених прича преживјелих голготе Другог свјетског рата и њихових потомака репортери „Дана“ 2018.год потврдили су постојање масовне гробнице у близини Никшића. По први пут од суровог злочина, који је у континуитету трајао више од годину, тајну јаме безданице у мјесту Дубраве изнад никшићког села Шуме екипа „Дана“ открила је фотографијама посмртних остатака страдалих.
Дјелови раскомадане лобање свједоче о суровости која је почела фебруара 1942. године…
На једној од плоча у унутрашњости били су остаци ручног сата, ципела, док дјелови раскомадане лобање свједоче о суровости која је почела фебруара 1942. године од стране комуниста. Према ранијим казивањима појединих мјештана никшићког Горњег Поља, смрт у бездану у Дубрави нашли су бројни, а, како се претпоставља, у питању је више од 300 душа различитих старосних доби са подручја тог мјеста, Видрована, Вира, Пиве и других крајева никшићке општине.
Међу онима који су ту скончали било је и војних заробљеника који су под изговором да се спроводе у затвор у Котору, по којем је јама у Дубрави и добила име, убијани у Кулини. Највише је, међутим, било невиних мјештана који због свог опредјељења нијесу подржавали комунисте. Поједини од њих нијесу били ни на чијој страни, само су жељели мирно да живе са својим породицама на имањима која су неријетко пљачкана. Сви су били под будним оком тадашњег партизанског штаба стационираног на Видровану, а ислеђивања приведених углавном су се завршавала наредбом да се морају спровести у которски затвор на даљу процедуру.
Нико од њих до Котора никада није стигао, већ им је пресуђивано изнад бездана у Дубрави, углавном дрвеним маљем у потиљак, а међу мјештанима је остала прича, коју су преносили тадашњи чобани, да су се из Кулина данима чујали вапаји оних који су полуживи бацани у јаму. Егзекуције су, наводно, трајале све до почетка 1943. године, а јами никада нико од мјештана или чланова породице страдалих није смио прићи јер је за вријеме рата била добро чувана.
*Ископани посмртни остаци из јаме „Котор“ (Фото: Жељко Шапурић/Дан),ИЗВОР: ДАН
Sramno doba maloumnih ! Trebalo bi angažovati speleologe da se sakupe posmrtni ostaci i dostojno sahrane !