Protiv bivšeg izvršnog direktora Solar gradnje Ranka Vuksanovića i sadašnjeg izvršnog direktora Milutina Marojevića podnijete su anonimne krivične prijave, u kojima se Vuksanović otpužuje za nezakonito zapošljavanje pet osoba tokom 2023. godine, čime je firmi nanio finansijsku štetu, a Marojević da je kada je bio tehnički direktor za put u Banjaluku dobio od firme 3.000 eura od čega je dio vratio nakon četiri mjeseca, kada je postao izvršni direktor, a ostali dio razdužio tada sam sa sobom.
Nakon što su mu poslale kopiju krivične prijave, Vuksanović, koji se u međuvremenu vratio u CEDIS, “Vijestima” je kazao da je sve radio po zakonu i da poziva Insekciju rada da sve provjeri.
“Vijesti” su Marojeviću prijavu poslale na mejl kompanije, ali ni nakon dva dana nije poslao odgovore.
U prijavi se navodi da je Vuksanović, kao izvršni direktor 2023. godine zloupotrijebio službeni položaj i uskratio i ograničio pravo građana na slobodno zapošljavanje na teritoriji Crne Gore pod jednakim uslovima.
Navedeno je da je sa D. V. iz Podgorice zaposlenim na radnom mjestu u V stepenu stručne spreme – operator za tehničku dokumentaciju, dana 28.09.2023. godine zaključio aneks 2023/2 ugovora o radu br. 01-00-8529 od 29.06.2023. godine, a koji aneks ugovora o radu je zaključio 28 dana nakon datuma prestanka radnog odnosa iz člana 1 ugovora o radu – 31.08.2023. godine, čime mu je, kako se navodi, nezakonito produžio radni odnos i to na neodređeno vrijeme na radnom mjestu Inžinjer za nadzor u VII stepenu stručne spreme, bez obavljenog zakonskog pripravničkog staža radi osposobljavanja za samostalno obavljanje poslova i radnih zadataka na radnom mjestu u VII stepenu stručne spreme.
Navedeno je i da je Vuksanović sa Agencijom za privremeno ustupanje zaposlenih “GI Group Outsourcing” iz Podgorice zaključio sporazum o preuzimanju troje zaposlenih J. V., A. Č. i S. B. istog dana 29. avgusta 2023. godine, da bi istog dana sa sve troje zaključio ugovor o radu na određeno vrijeme zaključno sa 31.12.2023. godine. Međutim, sa njima već šest dana nakon preuzimanja 6. septembra 2023. godine je za sve troje uputio ponudu za zaključenje aneksa ugovora o radu zbog transformacije ugovora o radu sa određenog na neodređeno vrijeme, a što je u konačnom i rezultiralo zaključenjem odgovarajućeg aneksa ugovora o radu kojim je radni odnos imenovanih zasnovan na neodređeno vrijeme.
“To je protivno članu 58, a u vezi sa članom 23 i 24 Zakona o radu jer je svjesno zloupotrijebljen institut ustupanja zaposlenih za privremeno obavljanje poslova na štetu prava na slobodno zapošljavanje drugih građana u korist imenovanih, s obzirom na to da je privredno društvo EPCG – Solar gradnja d.o.o. kao poslodavac imalo obavezu javnog oglašavanja ili internog obavještavanja, pa je ustupljeni zaposleni morao proći proceduru zasnivanja radnog odnosa kao i sva druga lica koja se prijave na oglas o slobodnom radom mjestu”, navedeno je u prijavi.
U prijavi se navodi i da je Vuksanović sa istom Agencijom 14. avgusta 2023. godine zaključio Sporazum o preuzimanju osobe M. Đ. tada zaposlenog za obavljanje poslova preko agencije koji je ustupljen privrednom društvu “EPCG – Solar Gradnja” d.o.o. kao korisniku, da bi istog dana sa njim zaključio ugovor o radu na neodređeno vrijeme počev od 15. avhusta 2023. godine. I ovdje se navodi da je protivno članu 58, a u vezi sa članovima 23 i 24 Zakona o radu svjesno zloupotrijebljen institut ustupanja zaposlenih za privremeno obavljanje poslova na štetu prava na slobodno zapošljavanje drugih građana jer je izbjegnuta obaveza javnog oglašavanja.
“Vuksanović je ovim licima pribavio protivpravnu imovinsku korist koja se ogleda u obračunatim, isplaćenim i primljenim zaradama, naknadama zarada i drugim primanjima po osnovu rada na ime nezakonito zaključenih ugovora o radu u cjelokupnom trajanju radnog odnosa imenovanih i dalje, u iznosu većem od četrdest hiljada eura, a na štetu privrednog društva kojim je rukovodio”, navedeno je u prijavi.
Prijave su predate krajem februara protiv Vuksanovića u Specijalnom državnom tužilaštvu, a protiv Marojevića Upravi policije.
Troškove službenog puta razdužio sam sa sobom
U prijavi protiv Marojevića se navodi da mu je dok je bio tehnički direktor EPCG – Solar gradnje u februaru 2024. godine na lični, sa računa firme prebačeno 3.000 eura radi pokrivanja troškova službenog puta u Banjaluku.
“Kako su ta sredstva isključivo predviđena za pokrivanje i troškova boravka na tom službenom putovanju i za razduženje po povratku istog sa službenog puta, pomenuti nije ista razdužio na vrijeme i u predviđenom roku već je to učinio tek u julu 2024. godine, vrativši komapaniji oko 2.200 eura, dakle poslije najmanje četiri kalendarska mjeseca poslije pomenutog službenog putovanja, što nedvosimisleno upućuje na određene sumnje da je imenovani zloupotrijebio službeni novac i raspolagao istim najmanje 4 mjeseca sa ličnog računa”, navedeno je u prijavi.
Marojević je trošak od 800 eura, kako je navedeno, razdužio u avgustu 2024. godine nakon što je postavljen za v. d. izvršnog direktora kompanije, pa ih je sam sebi potpisao i razdužio. Kažu da je to razduženje morao uraditi njegov nadređeni, odnosno tadašnji predsjednik/ca odbora direktora.
U prijavi se sumnja da je imao svjesnu namjeru da troškove ne razduži na vrijeme kako mu ih ne bi potpisao tadašnji izvršni direktor kompanije, već kako bi ovjerio sam sebi i predao za arhivu kompanije.