Viđenje i stanje o rusko-ukrajinskom sukobu dao je novinar i stručnjak za geopolitičke odnose Igor Damjanović.
Iznenađujući upad Oružanih snaga Ukrajine u Kursku oblast prije 10-ak dana na prvi pogled suspendovao je mogućnost mirovnih pregovora Rusije i Ukrajine, koji su početkom ljeta prestali da budu tabu tema unutar političkog rukovodstva u Kijevu, ali i vodećih ratnih jastrebova na Zapadu.
Predsjednik Vladimir Zelenski u više navrata tokom jula mjeseca ponovio je floskulu da “odluku o predaji teritorije Ukrajine mogu donijenti samo građani na referendumu.” Prije samo nekoliko mjeseci za pominjanje predaje djelova teritorije Rusiji kao teoretske mogućnosti u Ukrajini se hapsilo i podizala optužnica za veleizdaju. Legitimisanje teme predaje izgubljene teritorije Rusiji razbjesnjelo je pripadnike neonacističkog puka “Azov”, čiji komandanti su javno zaprijetili vlastima da to slučajno ne pokušaju.
Tome u prilog idu u tvrdnje i generala Aptija Alaudinova, komandanta specijalne jedinice Ahmat iz Čečenije, da su od zarobljenika saznali da je ukrajinski plan bio da se u “blic krigu” za 5 dana zauzme nuklearna elektrana u Kurčatovu i potom Rusiji uspostavi ultimatum za hitan početak pregovora.
Uprkos solidnim uspjesima u prvih nekoliko dana ukrajinski “blic krig” u regionu Kurska nije uspio. Tamošnja situacija sve više počinje da liči na to sa čim su se Njemci u decembru 1944. susreli u Ardenima. Tada su Hitlerovi generali krenuli u iznenandi napad na američku vojsku, sa ciljme da nanoseći velike gubitke zapadne saveznike prinude na pregovore i separatni mir. Ukoliko se kurska avantura Zelenskog završi neslavno kao i Hitlerova u Ardenima, ukrajinska rezerva ostane bez borbeno sposobnih jedinica. Dakle, lako se može desiti da na jesen pređašnje ne baš povoljne pregovaračke pozicije Kijeva budu dodatno ugrožene.
Definitivno je kurska operacija dezavuisala konstruktivne mirovne inicijative mađarskog premijera Viktora Orbana i rukovodstva NR Kine, koje su u julu bile na dnevnom redu. Ipak, to apriori ne znači da će ova avantura Kijeva sa neizvjesnim ishodom odložiti mirovne pregovore na neodređeno vrijeme. Možda baš od brzine njenog raspleta zavisi i početak pregovora. Ukoliko se situacija u Kursku iskristališe do kraja ljeta, tokom jeseni možda moglo da dobijemo i pregovore o miru u kojoj bi obje strane uvažile realnost na terenu, piše Igor Damjanović.
Obrni okreni od Ukrajine koju su nacisti uzeli pod svoje će malo šta ostati i rekao bih bez dađavolje štete! Zlo sjeme ne daje zdrave plodove! Sahranili su sami sebe zarad šarenih laži zapadnih “prijatelja”!