И послије више од осамдесет година истина о партизанским злочинима у никшићком крају и даље табу тема! КОСТИ ВАПЕ ИЗ УТРОБЕ ЗЕМЉЕ! (ГАЛЕРИЈА)


Протекло је висе од осам деценија од застрашујућих злочина у никшићком крају које су починили припадници партизанског покрета, а да истина о њима никада није изашла на видјело већ И даље чами у утроби земље. Многе јаме безданице постале су јаме гробнице у којима И дан-данас чаме кости невиних мученика који никада своје руке нијесу окрвавили већ им је највећи гријех што нијесу хтјели да припадају комунистичком покрету! У тмини и мемли, далеко од Сунца, труну кости на око триста убијених метком или маљем угледних домаћина Из горњепољског краја – племенских првака, свештеника, интелектуалаца, жена, стараца, свештеника и официра краљевске војске у злогласној јами Котор. Сви они као и њихове уцвиљене фамилије чекају дан када ће бити извађене из мемле и уз крст и свијећу опојане и достојно сахрањене како доликује божијем створењу – човјеку.


Прохујале су 82 године откако су комунистички џелати на отвор јаме Котор недалеко од Никшића навукли огромне стијене не би ли прикрили злочине партизана које су чинили у континуитету од почетака 1942. па све до средине наредне године. У утроби безданице претпоставља се налази се на стотине убијених људи. Деценије су пролазиле, а камене громаде нико није помјерао. Породице убијених вапе да мученичке кости њихових најближих коначно буду извађене из јаме и дочекају смирај у вјечно коначитште. Али, готово прође људски вијек, а нико се није усудио да то уради.


У јами Котор нијесу само кости угледних мјештана, племенских првака, свештеника, официра краљевске војске, учитеља из Видрована, Никшића, Голије, Пиве, него и бивше бањско-вучедолске општине и многи други. Убијени су зато што су били политички противници нове комунистичке власти, заклети доживотно краљу и отадзбини. Довољно да им се наметне хипотека „домаћих издајника и сарадника окупатора“.


Осим не­ви­них жи­те­ља, у безда­ни­ци су за­вр­ши­ли и та­да­шњи углед­ни гра­ђа­ни по­пут Ри­ста Матовог Бје­ли­це, ко­ји је био ка­пе­тан бањ­ско-ву­че­дол­ске оп­шти­не. У пр­вој књи­зи „Стра­да­ње срб­ске цр­кве од ко­му­ни­ста“ прото­је­реј Ве­ли­бор Џо­мић на­во­ди да је у ја­ми Ко­тор су­ро­во стра­дао и па­рох ву­че­дол­ски, свештеник Ва­со По­по­вић, ко­ји је уби­јен ја­ну­а­ра 1942. го­ди­не зајед­но са ка­пе­та­ном Бје­ли­цом. Ко­му­ни­сти су их, на­во­ди Џо­мић свје­до­че­ње про­те Ми­ло­ша Пе­ро­ви­ћа из Ник­ши­ћа, ухап­си­ли и спро­ве­ли у ма­на­стир Пи­ва, а ода­тле у Гор­ње По­ље. Бивши комунистички режим покушавао је на све начине да истину која чами у јами, остави у том мраку.


Нова прича прекирвена велом тајне почела је да се открива почетком априла 2008. године када сам са пријатељем професором Васком Вујичићем сасвим случајно наишао на „рупу“ у коју су запечаћене многе људске судбине. Вујичић ми је причао да је као дијете често пролазио тим путем када је ишао у школу на Видровану. А на отвору јаме била је стијена тешка стотине килограма коју смо нас двојица једва успјели помјерити. Осјетио сам језу И неку чудесну тишину коју је реметило одзвањање наших корака по камењу и стијенама. Када смо схватили да смо дошл на мјесто гдје се одгиравала драма невиних људи чији животи су завршили у дубин од преко тридесет и висе метара, смогао сам снаге, видно психички исцрпљен, да направим неколико фотографија овог мјеста и запамтили стратиште невиних људи. Запалили смо неколико свијећа за њихове душе, окадили тамјаном отвор јаме и у њену утробу убацили дрвени крст који сам за ту прилику донио из манастира Јован До, скиту манастира Острог. По обављеном послу, прилчно потрешени свратили смо у оближњу кафану „ВИР“ на Виру не би ли се окријепили и одморили. Али ту се, нимало случајно, нашао син једног од егзекутора над јамом Котор који нас је “дочекао” најприземнијим увредама и пријетњама тражећи од нас одговоре на питања – ко нас је послао и шта има да ми тражимо и да се мотамо око јаме.
Али притисак тешких стијена које су постављене на отвор јаме Котор прије осам деценија, није могао довијека трајати. И оне су временом “пукле” као и лаж којима се „пумпао“ народ. Са колегиницом Биљаном Брашњо 29. јануара 2018.године отишао сам на отвор јаме. Уз помоћ специјалне фото-видео опреме, коју сам лично финансирао и направио својим рукама, успио сам да на дубини од 33 метра и 30 цм фотографишем утробу јаме у којој сам затекао стравичан призор. До тада у Никшићу, они којима то није било у интересу да се истражи, тврдили су да у тој “рупи” повише Видрована нема људских костију, а “истражиитељима” су оштро поручивали да се ману ћорава посла. Неки прије мене покушавали су да са знатно јачом и скупљом опремом дођу до костију мученика, али у томе нијесу успијевали. Прве снимке које сам направио однио сам код никшићког ортопеда др Дејана Павличића који је на основу показаниг фотографија, мени и Биљани Брашњо потврдио да се ради о људским костима. Од тада је кренуло све! Вишедеценијско ћутање “прооворило је” , а огласиле су се и породице убијених и убачених у Котор јаму, безданицу.
„Дан” је одмах објавио језиве фотографије из злогласне јаме од којих се леди крв у жилама. Очекивала се хитна ре­ак­ци­ја ту­жила­штва и по­ли­ци­је ка­ко би се ја­ма ис­тра­жи­ла, а оста­ци стра­да­лих би­ли екс­ху­ми­ра­ни и до­стој­но са­хра­ње­ни. Зачуђује да нико од надлежних истражних органа, није имао сазнања о овој јами и евентуално покренуо неке истражне радње. На­кон што је „Дан“ об­ја­вио екс­клу­зив­не по­дат­ке о ја­ми, до­би­ли смо два ори­ги­нал­на до­ку­мен­та ко­ја свје­до­че о ње­ном по­сто­ја­њу. Први из де­цем­бра 1942. го­ди­не – у пи­та­њу је обра­ћа­ње тадашњег про­то­је­ра ста­вро­фо­ра Ми­ла­на Ћу­ко­ви­ћа, ко­ман­ди­ру Жандарме­риј­ске че­те ник­шић­ке. Про­та Ћу­ко­вић је мо­лио да се поведе ис­тра­га о смр­ти све­ште­ни­ка Ва­са По­по­ви­ћа, ко­јег су стри­јеља­ли пар­ти­за­ни у Гор­њем По­љу, а по­том га ба­ци­ли у та­мо­шњу јаму, На мол­бу Да­ни­це Ко­кољ, удо­ви­це Об­ра­да Ко­ко­ља, Оп­шти­на ник­шић­ка, је де­цем­бра 1942. го­ди­не из­да­ла увје­ре­ње у ко­јем су из­јаве два свје­до­ка о смр­ти ње­ног су­пру­га. Об­рад је ина­че био ложач на же­ље­зни­ци, а уби­јен је и ба­чен у ја­му у Гор­њем По­љу а да никоме није око затрунио.


“Зна­мо тач­но и под при­јет­њом за­кле­тве и за­кон­ске од­го­вор­но­сти твр­ди­мо да је мо­ли­тељ­кин муж, по­кој­ни Об­рад Јо­ва­нов Ко­кољ, ло­жач на же­ље­зни­ци, по­ги­нуо 6. ја­ну­а­ра 1942. го­ди­не у Гор­њем По­љу, од стра­не ко­му­ни­ста-пар­ти­за­на, ка­да су га од­ве­ли и уби­ли, а по­том га ба­ци­ли у ја­му. До да­нас ни­је ва­ђен из ја­ме, те ни опи­је­ло над њим ни­је из­вр­ши­ва­но, из­ја­ва је свје­до­ка Га­ври­ла Ал­би­ја­ни­ћа и Јо­ва Ре­по­ви­ћа, ко­ја је на­ве­де­на у из­да­том увје­ре­њу.
Да су у зло­гла­сној ја­ми Ко­тор, у мје­сту Ду­бра­ве код Ник­ши­ћа, то­ком Дру­гог свјет­ског ра­та пар­ти­за­ни-ко­му­ни­сти уби­ја­ли не­ви­не мје­шта­не тог и дру­гих кра­је­ва Цр­не Го­ре свје­док је по­ро­ди­ца Бла­го­те Мар­ко­ва Ми­ћу­но­ви­ћа из се­ла Треп­ча. На­кон што је „Дан” у не­ко­ли­ко на­ста­ва­ка об­ја­вио по­дат­ке и моје екс­клу­зив­не фо­то­гра­фи­је о по­сто­ја­њу људ­ских ко­сти­ју у без­да­ну у Ду­бра­ва­ма, на­шој ре­дак­ци­ји обра­тио се Бла­го­тин унук, ко­ји но­си ње­го­во име, ка­ко би ис­при­чао су­ро­ву истину суд­би­не по­ро­ди­це свог дје­да. Ње­гов стриц Ми­ха­и­ло, ис­та­као је Ми­ћу­но­вић, јед­на је од број­них жрта­ва чи­ји се по­смрт­ни оста­ци, нај­вје­ро­ват­ни­је, на­ла­зе у ја­ми „Ко­тор”.


“Стри­је­ља­ли су га 1942. го­ди­не у Гор­њем По­љу код Ник­ши­ћа и си­гур­но су га бацили у ја­му „Ко­тор”. Уби­јен је због ри­је­чи ко­је је из­го­ворио од­би­ја­ју­ћи да уче­ству­је у рат­ном по­хо­ду на бра­ћу припаднике краљевске војске: „Не­ћу да идем на бра­ћу Ва­со­је­ви­ће!”. Упра­во та ре­че­ни­ца пред­о­дре­ди­ла је тра­гич­ну суд­би­ну чи­та­ве Бла­го­ти­не по­ро­ди­це ко­јем су уби­ли и си­на Ву­ка, кћер­ку Ву­ко­са­ву, а ка­сни­је и ње­га 1944. го­ди­не – ис­при­чао је Ми­ћу­но­вић.
О стра­вич­ним зло­чи­ни­ма ко­му­ни­ста сво­је­вре­ме­но је мени И новинарки Биљани Брашњо свје­до­чио са­да пре­ми­ну­ли Радомир Радуло­вић из гор­ње­пољ­ског се­ла За­врх. И у њего­вој по­ро­ди­ци пар­ти­за­ни су мар­та 1942. го­ди­не на­прави­ли по­кољ убив­ши му у род­ној кући, за сто­лом то­ком ве­че­ре, оца Стан­ка и дје­да Спа­со­ја.
“Слу­шао сам као ди­је­те о ја­ми „Ко­тор“, зна­ју љу­ди овог кра­ја гдје је, али не сми­ју да ка­жу. Ко­ли­ко знам у њу је пр­ви ба­чен је­дан Жу­пља­нин ко­ји је но­вем­бра 1941. године до­шао код при­ја­те­ља у Мо­кру Њи­ву, За­врх и Ми­ло­ча­не на сла­ву Аран­ђе­лов­дан. Кад је кре­нуо на­зад уз­ви­ки­вао је „Жи­вио краљ Ни­ко­ла“. Милочански пар­ти­за­ни су га од­мах ухва­ти­ли и спро­ве­ли у Горње По­ље. Ваљ­да су му су­ди­ли, а он­да га по­ве­ли, на­вод­но, да за­јед­но са њи­ма по­ђе до Ри­сна и Ко­то­ра гдје су ов­да­шњи мје­шта­ни ку­по­ва­ли со и дру­ге на­мир­ни­це. Кад је схва­тио ку­да га во­де по­ку­шао је да се бра­ни, али су га над­ја­ча­ли и кун­да­ци­ма обо­ри­ли и по­том, ка­ко су ми при­ча­ли, по­лу­жи­вог ба­ци­ли у ја­му”, ис­при­чао је ста­ри­на 2007. го­ди­не, а свје­до­че­ње о кр­ва­вој ве­че­ри у ње­го­вој ку­ћи об­ја­вио је наш та­да­шњи не­дјељ­ник „Ре­ви­ја Д“.


Унук Риста Бјелице, капетана Бањско-рудинске капетаније Милија Крстов Бјелица истиче да је од поменутог догађаја прошло више од осам деценија и практично више нема живих свједока
„Имајући у виду да су нашој породици познати налогодавци и егзикутори убиства мога ђада Риста, наша деценијска надања сведена су само да се мученичке кости невиних жртава из јаме “Котор” коначно изваде, угледају свјетлост дана и достојнојно сахрањене. Немамо никаквих претензија ни намјеру да судским путем тужимо било кога, виновнике ових нецивилизацијских злочина препуштамо суду историје и Божијем суду, нимало не сумњајући да ће и један и други суд донијети правичну пресуду. Ристо Матов Бјелица родјен 1896 године у селу Убла – Опутна Рудина. Био је један угледних градјана, кум, комшија, човјек од помоћи сваком невољнику. Четири мандата био предсједник Вучедолско-бањске општине и вијећник у три мандата Зетске Бановине, ратник и учесник битака за ослободјење Црне Горе и Србије на Скадру, Мојковцу и Брегалници. Због неслагања са тадашњим комунистичким системом и њиховим активностима сурово је ликвидиран у јануару 1942 године, заједно са парохом Вучедолским свештеномучеником Васом Поповићем, заједно су бачени у јаму “Котор”. Ни једно од његово шестеро дјеце није дочекало да достојно сахрани невине младе кости свога честитог оца. Његови потомци на своја плећа преузели су хипотеку да су то дјеца „Риста издајника“. Годинама наша кућа била је заобилажена и скоро нико није у њу свраћао, иако је мој ђед Ристо имао 42 кумства. Нико код нас није свраћао, не што није желио, већи што није смио, чувајући тако главе својих породица” каже Бјелица и истиче да се нада, да ће држава Црна Гора показати своје демократско лице и извадити невине кости свих зртава по Црногорским јамама и омогуцити им право на гроб, званично осудити злочин, а невине жртве и њихове потомке рехабилитовати”, рекао је Бјелица


Прекаљени инструктор Горске службе спасавања у Никшићу Стеван Стево Вујичић (84) каже да је спреман да се и у овим годинама спусти у јаму “Котор” и извади кости убијених људи да се појављују разни људи и организације, али нико не зове оне који су то безброј пута радили, вадећи живе и мртве из ријека, јама и провалија.


“Када сам прије три деценије вадио кости из јама по Грахову нигдје није писало да се то не смије радити. Ни у Уставу нити било којем закону. Све смо кости извадили и достојно сахранили. Питам се која је разлика између оних кости у Грахову и ових у јами Котор као и још јама око Никшића. Држава Црна Гора је прије десетак година помогла да се сакупе све кости Њемаца и Италијана, погинулих у Другом свјетском рату да се достојанствено сахране. Јама Котор је само синоним за све јаме око Никшића. Ако сада ова генерација не извади кости из комунистичких јама, млађи сигурно неће.Молим Владу Црне Горе да позове све заинтересоване, да се формира одбор који би спровео ово хумано дјело. Прошло је 80 година и сада су убице и жртве једно исто, само костури. Они су се већ помирили па би људски било да се овим чином и ми помиримо. Не тражимо освету него посвету”, поручио је Вујичић, наглашавајући да је он и његова екипа спремна и опремљена за вађење костију невиних жртава и истиче, пожуримо јер предуго чекамо.


На ову причу уклапа се И недавно објављена књига “Прикривене гробнице: Службени табу”, коју су објавили Савјет за грађанску контролу рада полиције и Удружење правника Црне Горе. Књига говори о односу према прикривеним мјестима страдања у политичком насиљу из прошлости. Аутори су годинама истраживали шта држава ради како би дошли до података да је у јами Котор, у никшићком мјесту Кулине, бачено 300 тијела људи које су комунисти убили од 1942. до 1943. године на територији општине Никшић. Аутори те студије – Александар Саша Зековић, Зорана Баћовић и Зоран Челебић, у књизи наводе да су више пута, од октобра 2020. до 2024. године, од Министарства правде тражили одговоре – да ли је тај владин ресор предузимао одређене активности у односу на прикривене гробнице из и након Другог свјетског рата
“Након више писаних пожурница (ургенција) Министарство за људска и мањинска права је саопштило да од октобра 2020. године до пружања одговора Савјету за грађанску контролу рада полиције нијесу предузимане било какве активности поводом прикривених гробница нити су, тим или сличним поводом, контактирани од стране других државних органа”, наведено је у књизи. Тако у поглављу “Превладавање подјела према мртвима” анализиране су активности у Влади поводом прикривених гробница, најаве образовања комисије за истину и помирење и званичне меморијализације насиља и помирења.
Одговоре су тражили од предсједника Владе и министра правде и интересовали се да ли су им познате било које активности које су предузете тим поводом. Затражено је и достављање копије списа који се односе на истакнуто питање. Одговори су И даље на стенд-бају…
Извор: Жељко Шапурић

0 komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare