Glavni i odgovorni urednik TV Prva i osnivač portala „Borba“ Dražen Živković dobio je spor protiv države Crne Gore, a zbog navoda koji su 2020. godine osvanuli na portalu Udar.me.
Podsjetimo, portal Udar je, po riječima političara i društvenih aktera medij koji je osnovan uoči parlamentarnih izbora 2020. godine gdje su poznate društvene aktere, političare, sveštenike, novinare, i druge prikazivali kao špijune i strane agente ne bi li pokušali da ih politički i društveno ocrne a sve u cilju obezbjeđivanja još jedne pobjede tadašnje vlasti na prelomnim izborima 2020. godine.
Snimak gdje se Živković targetira i dalje je dostupan na Youtube kanalu portala Udar.
„Vlasnik i urednik portala Borba, kodno ime (ROĐA)“, piše pored imena Živkovića, a u video zapisu koji je Živkovića i ostale tretirao kao saradnike srpskih službi bezbjednosti.
U obrazloženju presude stoji da je tužilac u tužbi naveo da je suština portala Udar bila etiketiranje i anonimno optuživanje i presuđivanje ljudi bez navođenja autora ili bilo kakvih dokaza.
„Na ovom portalu objavljeno je da je Živković vlasnik i urednik portala Borba, kobnog imena Rođa i da mu je operativna veza Katarina T. Objava sa njegovom slikom i tekstom ispod slike preko ovog sajta bila je dostupna neograničenom broju korisnika interneta i objavljenim sadržajem podsticala se mržnja i diskriminacija prema Draženu Živkoviću. Sporni snimak je ostao i dalje u internet prostoru, konkretno na sajtu Youtube pod naslovom: „Mega Udar objavljuju šest imena saradnika srpskih službi BEZBJEDNOSTI“, piše u presudi.
Zadnji tekst objavljen na portalu Udar objavljen je 30. avgusta 2020. godine, dodaje se i navodi da su na spisku brojne poznate ličnosti iz svijeta politike, kulture, kriminala kao i pojedini pripadnici SPC i da je spisak koji posjeduju znatno duži od spiska koji su bili naveli i na kojem se nalazilo 235 lica.
„Za krivična djela za koja se navodno optuživao Dražen Živković preko portala Udar.me izvršenje teškog krivičnog djela protiv ustavnog uređenja i bezbjednosti Crne Gore – špijunaža“ je predviđena kazna u trajanju od 2 do 10 godina. Dalje se navodi da je tužilac kazao da ove tvrdnje nisu bile dobronamjerne i tekst je objavljen isključivo u cilju da se u javnosti stvori negativan utisak o tužiocu i diskredituje njegova ličnost te da se zloupotrebom slobode izražavanja grubo naruši uravnoteženost između zaštićenih dobara – slobode izražavanja s jedne strane i ličnih prava tužioca s druge strane, na štetu tužioca, te da su plasiranjem ovakve netačne i neprovjerene informacije u javnost tužiocu povrijeđena prava zaštićena članom 8 Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i sloboda“, navodi se u presudi.