Predsjednica Privredne komore Crne Gore dr Nina Drakić učestvovala je 15. i 16. oktobra na samitu Evrope i Azije Svjetske komorske federacije (ICC). U okviru samita, učestvovala je i sastanku pridruženih i dopisnih članica Eurochambres-a. Na Samitu u Istanbulu okupilo se 800 učesnika iz 62 zemlje. Ključne teme samita bile su unapređenje saradnje na globalnom nivou kako bi se ubrzala zelena tranzicija, značaj privatno-javnog dijaloga u oblasti klimatskih promjena u susret COP 29, kao i uloga komora u transformacija globalne ekonomije i šansama i mogućnostima za mala i srednja preduzeća u ovom procesu.
Takođe, posebna pažnja posvećena je i temi ženskog preduzetništva, gdje je naglašeno da je učešće i liderstvo žena u privrednim komorama važno za inkluzivan ekonomski rast, kao i podsticanje inovativnih praksi i doprinos održivom razvoju. M. Rifat Hisarcikloglu predsjednik Unije privrednih komora i robnih berzi Turske, predsjednik Svjetske komorske federacije (WCF) i potpredsjednik Eurochanbers-a, vodio je sastanak pridruženih i dopisnih članica Eurochambres-a, koje su zemlje kandidati za ulazak u Evropsku uniju.
Izvršni direktor Eurochambers-a Ben Butters, osvrnuo se na rad koji Eurochambres obavlja za zemlje kandidate u ovoj oblasti i naglasio značaj podrške komora poslovnoj zajednici u procesu evropskih integracija, kroz regionalnu saradnju i unapređivanje dijaloga. Sastanku su prisustvovali predstavnici i predsjednici privrednih komora Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Srbije, Ukrajine, Kosova, Gruzije i Letonije koji su kroz diskusiju razmijenili mišljenja o aktuelnoj ekonomskoj situaciji i mogućnostima međusobne saradnje. Predsjednica Drakić je upoznala kolege sa ekonomskom situacijom u Crnoj Gori, kao i da je Evropska komisija usvojila crnogorsku reformsku agendu za Plan rasta, kroz koji će Crna Gora dobiti pristup sredstvima od 383,5 miliona eura. Ovo je posebno značajano, naglasila je Drakić, jer će se kroz implementacija ove agende raditi na dostizanju stabilnog ekonomskog rasta, unapređenju poslovnog ambijenta i vladavine prava, što sve u krajnjem vodi do unapređenja kvaliteta života građana Crne Gore.
Još jedan posebno važan segment implementacije agende je stvaranje novih mogućnosti za ulaganja u infrastrukturu, čije unapređenje je preduslov za buduće jačanje konkurentnosti crnogorske ekonomije.