Ajmooo breee! Bronza! Tripldabl Jokić! Živjela Srbija!

Tripl-dabl Jokića, rafal Bogdanovića i luda energija Avramovića za pobedu nad Nemačkom – 93:83

Divovi sa medaljom oko vrata! Dva paklena, antologijska meča prošli su srpski košarkaši protiv Australije i SAD i opet su smogli snage, psihičke i fizičke, da donesu Srbiji bronzu sa Olimpijskih igara.

U borbi za odličje, tim Svetislava Pešića, predvođen Nikolom Jokićem, koji je ostvario tripl-dabl, rafalnom paljbom Bogdana Bogdanovića i nepresušnom energijom Alekse Avramović, pobedio je Nemačku i makar delimično – ne i do kraja, to ćemo u nekoj borbi za zlato – revanširao im se za prošlogodišnji Mundobasket – 93:83

Posle srebra u Riju, pa pauze u Tokiju, košarkaši Srbije su se vratili na pobedničko postolje Olimpijskih igara. Nećemo da se gađamo floskulama kako „sija bronza kao zlato“, ali ovaj tim je definitivno zaslužio više od trećeg po vrednosti odličja.

Pitanje svih pitanja je bilo da li su srpski košarkaši dovoljno psihički i fizički sveži za ovaj meč posla dva iscrpljujuća duela sa Australijom (vratili se iz „minus 24“, pa igrali produžetak) i SAD. I već prvi minuti meča su pokazali da jesu, da ne žele kući da se vrate bez medalje, jer su je po svemu i te kako zaslužili.

U prvih devet poena (9:3) upisala su se četvorica srpskih košarkaša i to je dovoljno jasno govorilo da je tim željan pobede istrčao na teren. Nemci su se orijentisali na šut za tri poena, koji ih je držao u igri (pogodili pet trojki), dok je Pešićev tim plenio raznovrsnom igrom, kojoj je, očekivano, Nikola Jokić davao ton.

Najbolji košarkaš sveta je prvu četvrtinu završio sa šest poena (šut sto odsto), šest asistencija i dva skoka, a Srbija je dobila sa devet razlike – 30:21.

Problem sa napadom se stvorio u drugoj četvrtini. Šut za tri poena je potpuno stao (3/10 na poluvremenu), te je imala Srbija tri minuta igre bez koša, a još duži bez koša iz igre, koji je prekinuo Marinković trojkom za 46:35. Sreća je što ni Nemci nisu blistali u napadu, odnosno, srpska odbrana je bila dovoljno dobra da održi rezultatsku prednost.

Momenat koji je zabrinuo je treća lična greška Bogdanu Bogdanoviću pred kraj druge četvrtine, ipak, na poluvremenu je bilo solidnih 46:38.

Sredinom treće četvrtine, posle sjajne partiture Alekse Avramovića, koji je dao sedam vezanih poena, uz ukradenu loptu Šrederu, otišla je Srbija na 19 poena razlike (64:45), delovalo je da je utakmica rešena. Još se mali trn u srcu namestila potpuno identična situacija kao sa utakmice protiv SAD, kada je Bogdanović našao samog Dobrića na šutu za tri, a srpski as je ovog puta pogodio, uz oduševljenje cele klupe.

Ali, umesto kraja, Srbija je odjednom potpuno stala. Nemačka, koja živi od šuta za tri, pogodila je tri trojke u kratkom periodu i ponovo se rezultatski vratila u meč (67:58). Tih devet razlike ostalo je na semaforu na kraju trećeg dela (72:63), čisto da ne može ležerno da se uđe u poslednju četvrtinu…

A, onda su, da se meč slomi, loptu u ruke uzeli – najbolji. Jokić i Bogdanović u napadu, a Avramović krađama u odbrani, održali su Srbiju u mirnoj luci. Trojka Vanje Marinkovića za 93:78 ubila je i poslednju nadu upornih Nemaca. Bronza, ipak, ide na beogradski balkon, ide za Srbiju. Kapa dole!

NEMAČKA – SRBIJA 83:93

/21:30, 17:16, 25:26, 20:21/